وضعیت پرداخت مطالبات سپرده‌گذراران مؤسسات اعتباری
وضعیت پرداخت مطالبات سپرده‌گذراران مؤسسات اعتباری

[ad_1] خبرگزاری تسنیم: نایب رئیس مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران مؤسسات اعتباری را تشریح کرد.  مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی در تشریح آخرین وضعیت پیگیری مشکلات مؤسسات مالی و اعتباری، گفت: آنچه که تاکنون رخ داده، پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران فرشتگان تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان بوده است، چه […]

[ad_1]

خبرگزاری تسنیم: نایب رئیس مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران مؤسسات اعتباری را تشریح کرد. 

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی در تشریح آخرین وضعیت پیگیری مشکلات مؤسسات مالی و اعتباری، گفت: آنچه که تاکنون رخ داده، پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران فرشتگان تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان بوده است، چه افرادی که تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان سپرده داشته‌اند و چه افرادی که بیش از این میزان در این مؤسسه سپرده‌گذاری کرده‌اند.

وی بیان اینکه به سپرده‌گذاران مابقی مؤسسات اعتباری، تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است، افزود: در حال حاضر، ۴ کمیته برای ۴ مؤسسه «البرز»، «وحدت»، «آرمان» و باقیمانده مؤسسه «کاسپین» تشکیل شده که اموال را شناسایی می‌کنند و در این گروه، افرادی متشکل از نماینده دولت، قوه‌قضائیه، نماینده مؤسسه و سپرده‌گذاران حضور دارند.

نایب رئیس مجلس که با خبرگزاری خانه ملت گفت‌وگو کرده است، با بیان اینکه وظیفه کمیته مذکور شناسایی اموال برای بازگشت به مابقی مطالبات سپرده‌گذاران است، ادامه داد: این کمیته، وظیفه تبدیل اموال به پول نقد و واریز اعتبارات به حساب مؤسسه، چگونگی میزان پرداخت مابقی بدهی سپرده‌گذاران است.

پزشکیان یادآور شد: در آخرین نشست نمایندگان سه قوه تأکید شد که نمایندگان سپرده‌گذاران باید در جلسات ۴ کمیته حضور یابند، زیرا سپرده‌گذاران بیش از سایرین دغدغه شناسایی اموال را دارند.

وی افزود: قوه‌قضائیه باید با افرادی که مؤسسات را ایجاد کرده و قصور و تخلفات آن‌ها سبب شده که تعداد زیادی از مردم با مشکل مواجه شوند، برخورد جدی داشته باشند و حکم لازم را درباره آن‌ها را صادر کنند.

نایب‌رئیس مجلس با تأکید بر اینکه در آخرین نشست نمایندگان سران سه‌قوه، روند پیگیری قضایی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت، اظهار داشت: نباید افرادی که مشکلات زیادی برای کشور و مردم ایجاد کرده‌اند به راحتی تردد داشته باشند و یا اینکه بدون صدور حکمی در زندان باشند.

پزشکیان ادامه داد: مقرر شده گزارشی درباره روند پیگیری قضایی، شناسایی اموال و حضور سپرده‌گذاران در جلسات ۴ کمیته به نمایندگان سران سه قوه ارائه شود.

وی درباره وضعیت صاحبان حساب مشترک در مؤسسات اعتباری، گفت: اگر دو نفر یک حساب مشترک داشته باشند، باید به هریک از آن‌ها تا سقف مورد نظر پرداخت شود که این موضوع نیز در جلسات آتی نمایندگان سه قوه پیگیری می‌شود.

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه ۴ کمیته موضوع مزایده اموال مؤسسات اعتباری را بررسی می‌کنند، ادامه داد: نباید به سرعت اموال به مزایده گذاشته شود، زیرا مزایده سریع اموال سبب خرید ارزان و به دور از واقعیت قیمت آن‌ها می‌شود که ممکن است اموال به پایین‌ترین قیمت فروخته شود.

پزشکیان تصریح کرد: مقرر شده که با سپرده‌گذاران نشستی برگزار شود تا در صورت امکان، اموال به سپرده‌گذاران واگذار شود و یا اینکه یک تعاونی ایجاد شود تا اموال به خود سپرده‌گذاران تعلق گیرد؛ لذا مقرر شده پیشنهادات به نمایندگان سه قوه ارائه شود تا پس از ارزیابی مشخص شود که کدام یک از این را‌ه‌ها به نفع سپرده‌گذاران بوده و اموال بیشتری به آن‌ها باز می‌گردد.

وی با بیان اینکه مزایده سریع اموال سبب فروش آن‌ها به ثَمن بخس می‌شود، افزود: مقرر شده گزارشی درباره اینکه اموال شناسایی شده، چند درصد بدهی سپرده‌گذاران را پوشش می‌دهد به نمایندگان سه قوه ارائه شود.

نایب رئیس مجلس با تأکید بر اینکه با شناسایی اموال، سقف سپرده‌های پرداختی افزایش می‌یابد، ادامه داد: باید اموالی وجود داشته باشد که بتوان برای آن خط اعتباری باز کرد، همانگونه که تاکنون براساس اموال شناسایی شده خط اعتباری باز شده است.

پزشکیان اظهار داشت: سپرده‌هایی که تاکنون پرداخت شده، براساس دارایی‌های مؤسسات بوده و اینگونه نیست که بانک مرکزی پول، چاپ و به سپرده‌گذاران پرداخت کرده باشد.

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه در نهایت باید بهترین راه برای پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران انتخاب شود، تصریح کرد: به هر میزان که سپرده‌گذاران برای شناسایی اموال بیشتر کمک کنند، طبیعتا مبالغ بیشتری به آن‌ها پرداخت می‌شود.

[ad_2]

Source link