چرا از ایران به عنوان قربانیان سلاح‌های شیمیایی نام نمی‌برید؟
چرا از ایران به عنوان قربانیان سلاح‌های شیمیایی نام نمی‌برید؟

[ad_1] خبرگزاری مهر: پس از حادثه مصدومیت دو تبعه روسیه در سالزبری انگلستان توسط عامل شیمیایی اعصاب و اتهامات انگلستان علیه روسیه مبنی بر دست داشتن در این حادثه، هیأت روسیه از سازمان منع سلاح‌های شیمیایی خواستار تشکیل جلسه فوق العاده شورای اجرایی این سازمان شد. علیرضا جهانگیری سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان […]

[ad_1]

خبرگزاری مهر: پس از حادثه مصدومیت دو تبعه روسیه در سالزبری انگلستان توسط عامل شیمیایی اعصاب و اتهامات انگلستان علیه روسیه مبنی بر دست داشتن در این حادثه، هیأت روسیه از سازمان منع سلاح‌های شیمیایی خواستار تشکیل جلسه فوق العاده شورای اجرایی این سازمان شد.

علیرضا جهانگیری سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در جریان جلسه فوق العاده شورای اجرایی این سازمان، بیانیه مشترکی را به نمایندگی از سوی کشور‌های روسیه، چین، پاکستان، سوریه، ونزوئلا، کوبا، نیکاراگوئه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان، آذربایجان، تاجیکستان و ازبکستان قرائت کرد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در اظهارات خود بر ضرورت حل و فصل اختلاف به وجود آمده در خصوص حادثه سالزبری از طریق همکاری و گفتگو‌های سازنده بین طرفین به منظور برون رفت از وضعیت به وجود آمده تاکید کرد.

وی با اشاره به نقش سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در تحقیق راجع به هرگونه اتهام استفاده از سلاح‌های شیمیایی تاکید کرد: سیاسی کردن هر موضوعی در چارچوب کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی به نفع دولت‌های عضو نبوده و اعتبار سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان خواستار به کارگیری سازوکار‌های موجود در چارچوب کنوانسیون و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به عنوان تنها نهاد صلاحیت دار در این رابطه شد و بر ضرورت پرهیز از هرگونه پیش داوری و اتهام پراکنی تاکید کرد.

جهانگیری همچنین اضافه کرد: آن‌هایی که در این جلسه اظهاراتی در مورد کشور‌های قربانی سلاح‌های شیمیایی بیان کردند، چرا نامی از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قربانیان اصلی سلاح‌های شیمیایی نبردند؟ ایران نه تنها قربانی کاربرد سلاح‌های شیمیایی است، بلکه قربانی سکوت جهانی است. موضع ما همواره محکومیت کاربرد سلاح‌های شیمیایی توسط هرکس در هرکجا و در هر زمان بوده است.

در این جلسه معاون وزیر صنایع روسیه (رئیس هیات این کشور) تاکید کرد: انگلستان و فرانسه از ارائه پاسخ به سوالات سفارت روسیه در لندن و همچنین دسترسی کنسول این کشور به اتباع روسی خودداری کرده اند.

این مقام روس بر آمادگی کشورش برای همکاری مشترک به منظور کشف حقیقت تاکید کرد.

در این نشست تصمیم پیشنهادی روسیه و مورد حمایت چین و ایران مبنی بر بررسی مشترک حادثه با انگلستان و استفاده از سازوکار‌های موجود در کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی به تصویب نرسید.

گزارش این نشست نیز با مخالفت ایران و روسیه با متن پیشنهادی گروه غرب به تصویب نرسید و جلسه بدون گزارش خاتمه یافت.

[ad_2]

Source link