چرا نوزادان در خواب می خندند؟
چرا نوزادان در خواب می خندند؟

آیا چیزی تاثیرگذارتر و خوشایندتر از تماشای لبخند زدن یک نوزاد وجود دارد؟ به همین خاطر است که به اولین لبخند نوزاد تازه متولد شده لبخند فرشته وار می گویند، لحظه ای که بسیاری از والدین ماه ها بی صبرانه انتظار آن را کشیده اند. لبخند زدن کودکان اما بیشتر در زمان خواب رخ می […]


آیا چیزی تاثیرگذارتر و خوشایندتر از تماشای لبخند زدن یک نوزاد وجود دارد؟ به همین خاطر است که به اولین لبخند نوزاد تازه متولد شده لبخند فرشته وار می گویند، لحظه ای که بسیاری از والدین ماه ها بی صبرانه انتظار آن را کشیده اند. لبخند زدن کودکان اما بیشتر در زمان خواب رخ می دهد. اکنون سوال این است که آیا کودکان خواب می بینند؟ آیا دوران زندگی شان در شکم مادر را به یاد می آورند؟ در ادامه این مطلب می خواهیم در مورد دلیل لبخند زدن نوزاد در هنگام خواب صحبت کنیم.

نوزاد در داخل شکم مادر هم لبخند می زند

نوزادان حتی پیش از تولد نیز لبخند می زنند که در صورت خوش شانس بودن در هنگام آزمایش التراسوند می توانید شاهد آن باشید. مطالعات نشان می دهد که نوزادان در شکم مادر به طور متوسط هر بار ۳.۲۱ ثانیه می خندند. امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی، می توانیم نوزاد را در شکم مادر ببینیم تا ببینم پیش از تولد چه فعل و انفعالات و حرکاتی مربوط به او رخ می دهد. مطالعات نشان می دهد که نوزادان ۱۸ هفته پس از لقاح می توانند خمیازه بکشند. ۲۶ هفته پس از لقاح، نوزاد می تواند لبخند بزند، چشم بر هم بزند و حتی گریه کند. این واکنش های غیرارادی در واقع رفلکس هایی در حال توسعه و به نحوی آماده شدن برای لحظه تولد هستند.

اولین لبخند های نوزادان واکنشی و غیرارادی هستند

همانطور که گفته شد، واکنش های نوزاد در داخل رحم مادر مانند لبخند زدن و خمیازه کشیدن واکنشی و غیرارادی هستند. این بدان معناست که این اعمال واکنش هایی فوری به محرک ها هستند که در مورد این نوزادان، این محرک ها احساس راحتی و سلامت در شکم مادر است. برخلاف بسیاری از ما، به احتمال فراوان نوزادان از لبخند زدن خود اطلاع ندارند و لبخند زدن در شکم بیشتر به حرکات غیرارادی عضله هایشان باز می گردد، مانند زمانی که لگد زده یا نوک انگشت خود را می مکند.

بهترین زمان برای لبخند زدن

در هنگام خواب، نوزاد تازه متولد شده دو فاز خواب را دنبال می کند: خواب فعال و خواب عمیق. فاز فعال که با نام REM یا حرکت سریع چشم شناخته می شود در اثر فعالیت شدید مغز ایجاد می شود. این فاز تقریباً ۶۰ تا ۹۰ دقیقه پس از خوابیدن رخ می دهد اما خواب دارای سیکل های مختلف است و به همین دلیل REM با خواب عمیق جایگزین می شود. با این وجود در طول مرحله REM خواب است که شاهد خندیدن، شکلک درآوردن، دراز کردن پاها و دیگر حرکات غیرارادی در نوزادان هستیم.

منبع:روزیاتوSource link