چه کسانی کاوه مدنی را فراری دادند؟!
چه کسانی کاوه مدنی را فراری دادند؟!

[ad_1] خبرگزاری دانشجو: کاوه مدنی! نامی که برای همیشه از ایران رفت و تمامی راز‌های مگو را هم با خود برد. قد بلند، با مو‌های کوتاه و چهره‌ای که انگلیسی را بدون لکنت حرف می‌زد. چند بار در شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور حاضر شد و به عنوان یک متخصص حرف زد. اتفاقی که […]

[ad_1]

خبرگزاری دانشجو: کاوه مدنی! نامی که برای همیشه از ایران رفت و تمامی راز‌های مگو را هم با خود برد. قد بلند، با مو‌های کوتاه و چهره‌ای که انگلیسی را بدون لکنت حرف می‌زد. چند بار در شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور حاضر شد و به عنوان یک متخصص حرف زد. اتفاقی که به عنوان یک پاشنه آشیل، هنگام بازگشت به ایران برای او همیشه دردسرساز شد.

 

در ۳۶ سالگی به عنوان معاون سازمان حفاظت محیط زیست منصوب شد. سازمانی که معمولاً مدیران سفیدمو در آن به صورت سنتی نقش شیخوخیت ایفا می‌کنند. او یکی از معدود جوانان دهه شصتی دولت لقب گرفت.

به دنبال کشف شبکه جاسوسی و نفوذ کاووس سید امامی و دستگیری چند نفر از عوامل شبکه اسرائیلی – انگلیسی – آمریکایی، حرف و حدیث‌هایی درباره کاوه مدنی استاد دانشگاه امپریال کالج لندن هم سر زبان‌ها افتاد و مشخص شد مدنی یکی از متهمینی است که می‌بایست مشخص شود ارتباطی میان او و دیگر عوامل شبکه جاسوسی وجود داشته است یا خیر؛ اما به دلایلی که مسؤولان دولتی باید شفاف سازی کنند، کاوه مدنی نه تنها مورد سؤال جواب جدی قرار نگرفت بلکه پس از انتشار تصاویر رقص جنجالی وی در ابتدای سال، دیگر به ایران بازنگشت و از خارج کشور استعفا داد.

وی پس از این مساله، در توییتی مدعی شد در ایران جاهلان مجازی با توهم توطئه علم، دانش و تخصص را پس می‌زنند.

علی قلهکی از فعالین رسانه در پاسخ به او نوشت: اواسط اسفند تحت عنوان ماموریت به خارج از کشور رفتید برای آنکه نشان دهید که واقعا برای ماموریت بوده و برمی‌گردید، بلیط برگشت به تاریخ ۱۰ فرودین هم گرفتید علی‌رغم تذکر و نامه نگاری‌ها از کشور خارج شدید! از ابتدا هم به قصد نیامدن، رفتید این است فلسفه #متهم_گریخت!

چه کسانی کاوه مدنی را فراری دادند؟!
سیده راضیه حسینی از دانش‌آموختگان مدیریت رسانه هم خطاب به مسئولین نوشت: کاوه مدنی اونقدر مورد حمایت دولتی‌ها بوده که با وجود ابهامات زیاد در مورد جهت‌گیریش علیه منافع کشور، به سمت معاون محیط زیست منصوب میشه. با این میزان حمایت، اگر ریگی به کفشش نبود و سندی در مورد مشارکتش در پرونده کاووس سیدامامی وجود نداشت، چرا برنگشت؟ معلوم نمیشه که #متهم_گریخت؟!
چه کسانی کاوه مدنی را فراری دادند؟!
عرفان راستین هم با لحنی طنز خطاب به مسئولینی که مدعی پاکدستی هستند گفت: کسی که پاکه از محاسبه چه باکه؟ مگه نمیگید #کاوه_مدنی کاری نکرده و جاسوس نیست و نخبه است و فلانه و بهمانه! پس براچی دست منزلشو گرفت و فلنگو بست؟ #متهم_گریخت درضمن بقیه مدیر دوتابعیتی‌ها هم زنگ آخر بمونن کارشون دارم.
چه کسانی کاوه مدنی را فراری دادند؟!
دستگیری چند فعال محیط زیستی، خبر خودکشی کاووس سیدامامی که یک استاد دانشگاه دو تابعیتی معرفی شد و غیبت یکباره کاوه مدنی برخی شایعات را ایجاد کرد که او بازداشت شده است. انتشار ویدئویی کوتاه در اینستاگرام نه تنها به ابهامات در مورد بازداشت احتمالی پاسخ نداد بلکه حرکات بدن، آشفتگی در بیان جملات و اصرار بر اینکه بازداشت نشده و حالش خوب است و … باعث شد برخی با اطمینان بگویند که هر تکذیبی در ایران اتفاقاً نشانه «تایید» است.

مدنی در آن ویدئو گفت که به ایمیل، تلگرام و فیسبوکش دسترسی ندارد. این اتفاقات و به دنبال آن یک سخنرانی پرشور در افتتاحیه سومین کنفرانس مدیریت شهری ایران که ادبیات آن کاملاً منتقدانه بود او را از یک چهره علمی و دانشگاهی به یک سلبریتی محیط زیست در نزد افکار عمومی تبدیل کرد.

سکوت عمیق سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص بازداشت شدگان و اتهامات سنگین آن‌ها باعث شد که رسانه‌ها با صراحت بیشتر کاوه مدنی را به همدستی با آن‌ها متهم کنند. او در کانال تلگرامی اش نوشت که دو تابعیتی نیست. موضوعی که معمولاً از سوی نهاد‌های امنیتی یکی از زمینه‌های نفوذ دشمن و بستر‌های جاسوسی قلمداد می‌شود.

محمدرضا دوست در مورد دست‌های پشت‌پرده فراری دادن کاوه مدنی نوشت: #متهم_گریخت؟ نه اصلا … متهمان ردیف اول حضور دارن چطوره که در کشور برای مسئولیت‌هایی بسیار ناچیزتر صدجور استعلام خانوادگی و امنیتی و… میگیرن، اما برای معاونِ وزیر مملکت نه … دست‌های پشت پرده همان متهمان اصلی هستن و #کاوه_مدنی یه بازیچه.

چه کسانی کاوه مدنی را فراری دادند؟!
سوگند کرامتی از دانشجویان گیلانی با هشتگ #متهم گریخت در کنایه به وزیر اطلاعات که مدعی بود مدیران دوتابعیتی نداریم نوشت: وزیراطلاعات ۸/۱۰/۹۵:دیروزخبرنگار محترمی‌در‌حاشیه همایش‌درمقام سوال‌ازمن پرسیددههامدیردوتابعیتی‌در‌کشوروجود دارد. چرابه این موضوع رسیدگی نمیشود؟ من درخواست کردم شماکه این رامیدانیدلطفا چهارپنج نفررامعرفی کنیدتا بگویم برابر قانون برکنارشوند. ایشان حتی یک‌مورد‌هم‌سراغ نداشت.
چه کسانی کاوه مدنی را فراری دادند؟!
علی نریمانی از دانشجویان اصفهانی با لحنی طنز از واکنش معمول حسن روحانی در قبال حوادث جنجالی در دولتش نوشت: الوو سلام ما اصلا رئیس سازمانی به نام کلانتری نداریم که بخواد کاوه مدنی معاونش باشه بفرمایید!
چه کسانی کاوه مدنی را فراری دادند؟!

بنت‌الهدی افشار نیز درمورد فاز مظلوم‌نمایی محمود صادقی و حامیان دولت درخصوص کاوه مدنی نوشت: _آقا حله کاوه رفت +میریم مرحله دوم، بگو محمود صادقی و بچه‌ها برن تو فاز مظلوم نمایی کسی نفهمه #متهم_گریخت _میشه یه بوقم بزنم؟ +بزن!

چه کسانی کاوه مدنی را فراری دادند؟!

معاهده پاریس، مدنی و راز‌های سربه مهر!

از مواردی که کاوه مدنی به شدت روی آن حساس بوده و فعالیت‌های وی در این خصوص مشهود است مساله پیوستن ایران به معاهده خسارت‌بار پاریس است. معاهده‌ای که آمریکا نیز زیر بار تعهدات تحمیلی آن نرفت و اعلام کرد برای حفظ آمریکا و منافع مردمش از این معاهده خارج می‌شود. خروج آمریکا از معاهده پاریس در دولت اوباما پیگیری و در دولت ترامپ قطعی شد، اما حامیان دولت در داخل اصرار دارند که این پروژه آمریکایی‌ها را در سطح قوه مجریه آمریکا تنزل دهند.

معاهده پاریس گرچه دارای قوت و فرصت‌های خوبی است و می‌توان آن را در راستای سیاست‌های کلی محیط زیست ارزیابی کرد، ولی به لحاظ حقوقی بعضی از مواد این توافقنامه دارای اشکالات فقهی و قانونی است. در تعارض بودن این توافقنامه با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری، مغایرت داشتن توافقنامه با اصول قانون اساسی از جمله بند «۵» اصل ۳ (طرد کامل استعمار و جلوگیری از نفوذ اجانب)، بند «۸» اصل ۴۳ (جلوگیری از سلطه اقتصادی بیگانه بر اقتصاد کشور) و اصل ۱۵۲ قانون اساسی (نفی هرگونه سلطه‌جویی و سلطه‌پذیری) از اشکالات دیگری است که بر این توافقنامه وارد است.

همچنین از آنجا که با توجه به ماده ۲۸ این موافقت‌نامه، سازوکار خروج از این موافقت‌نامه به‌گونه‌ای تنظیم‌شده است که امکان خروج سریع و بدون تشریفات از توافق را غیرممکن می‌سازد و ازاین‌جهت نمی‌توان در صورت ضرورت و به وجود آمدن خطر‌های ذکرشده برای کشور، به‌سرعت از این موافقت‌نامه خارج شد و در صورت خروج از توافقنامه هزینه‌های بسیار زیاد سیاسی و اقتصادی و اجتماعی در عرصه ملی و بین‌المللی برای جمهوری اسلامی ایران به دنبال خواهد داشت، لازم است به دور از موضع‌گیری‌های سیاسی به صورت جامع و از ابعاد و زوایای مختلف فنی، مهندسی، حقوقی، فقهی، محیط زیستی و … به این مسئله پرداخته و از تسریع و عجله در تصویب آن خودداری شود. عجله در پذیرش توافقنامه پاریس بدون توجه به خطرات پذیرش آن دور از مصلحت و خلاف منطق است.

مهدیا زمانی از قرارداد‌های مختلف دولت که زمینه را برای نفوذ فراهم کرده نام برد و نوشت: با fatf وبرجام بازار اقتصاد، با کرسنت و آی پی سی منابع نفت وبامعاهده پاریس و محرمانه‌های دیگر محیط زیستی آب و هوای ایران رادودستی تقدیم غرب کردند. مدال اصلاحات همیشه برگردن نخبگانی نظیر دری اصفهانی، سیدحسین موسویان، مهدی هاشمی، بیژن زنگنه، سیدامامی، #کاوه_مدنی و… میدرخشد!

 

چه کسانی کاوه مدنی را فراری دادند؟!

مهرسانا هم در خصوص سابقه وجود کسی که دوتابعیتی در ابتدای انقلاب بود خطاب به محمود صادقی نوشت: نخبه شهید چمران بود که رفت برا ادامه تحصیل امریکا. بهش پیشنهاد غیراخلاقی شد، اما پای شرافتش موند. با این وجود هم شاگرد اول کلاس شد. بعدم همه زندگیش رو گذاشت و اول رفت لبنان کمک و بعد برگشت ایران. انقدر پیش خدا عزیز بود که شهید شد. +نمیفهمیم حرف نزنیم!

چه کسانی کاوه مدنی را فراری دادند؟!

[ad_2]

Source link