کنایه ظریف به باج‌خواهی ترامپ از عربستان
کنایه ظریف به باج‌خواهی ترامپ از عربستان

[ad_1] خبرگزاری فارس: وزیر خارجه ایران با لحنی کنایه‌آمیز به باج‌خواهی رئیس‌جمهور آمریکا از عربستان سعودی برای نگاه داشتن نظامیان آمریکایی در سوریه واکنش نشان داد. «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران در حساب کاربری‌اش در توئیتر باج‌خواهی‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از عربستان سعودی را به باد تمسخر گرفت. ظریف نوشت: «دوشیدن [عربستان توسط […]

[ad_1]

خبرگزاری فارس: وزیر خارجه ایران با لحنی کنایه‌آمیز به باج‌خواهی رئیس‌جمهور آمریکا از عربستان سعودی برای نگاه داشتن نظامیان آمریکایی در سوریه واکنش نشان داد.

«محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران در حساب کاربری‌اش در توئیتر باج‌خواهی‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از عربستان سعودی را به باد تمسخر گرفت.

ظریف نوشت: «دوشیدن [عربستان توسط ترامپ]بی‌کم و کاست ادامه دارد. امروز تأیید شد که ترامپ برای نگاه داشتن نیرو‌های ناخوانده آمریکا در سوریه از حامیان مالی داعش ۴ میلیارد دلار دیگر طلب کرده است. برای برگرداندن ورق موفقیت‌ها علیه افراط‌گرا‌ها و تضعیف وحدت ملی سوریه به هر کاری متوسل می‌شوند.»

ترامپ که در روز‌های گذشته بار‌ها گفته بود تمایل دارد نظامیان آمریکایی را از سوریه خارج ک. kn روز سه‌شنبه شرط انجام ندادن این کار را تأمین هزینه‌های نیرو‌های کشورش توسط عربستان سعودی عنوان کرد.

ترامپ گفت: «عربستان سعودی به تصمیم ما علاقه زیادی نشان داده است. من به آن‌ها گفته‌ام که “خوب، اگر بخواهید ما [در سوریه]بمانیم، شاید لازم باشد که [پولش را]بپردازید. ما کار‌های زیادی در این کشور (سوریه) انجام می‌دهیم و دلایل زیادی هم برای این کار داریم، اما این کار هزینه مالی بسیار زیادی برای کشور ما دارد و منافع آن برای دیگر کشور‌ها خیلی خیلی بیشتر از منافعی است که برای خودمان دارد.»

رئیس‌جمهور آمریکا چند وقت قبل‌تر هم در یک دیدار دوجانبه با «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی به صراحت خوشحالی‌اش را از نقش عربستان سعودی در «تولید شغل برای آمریکایی‌ها» ابراز کرده بود.

ترامپ در آن دیدار گفت: عربستان سعودی جزو دوستان بسیار فوق‌العاده ما و از خریداران بزرگ تجهیزات ما بوده است. یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاری‌ها در ایالات متحده متعلق به آن‌ها است. [خطاب به بن سلمان]یکی از سرمایه‌گزاری‌های بزرگ شما خرید سهام شرکت‌ها و اقلام مختلف دیگر و تولید شغل برای آمریکایی‌ها است.»

ترامپ سپس با برداشتن چند لوح که خرید‌های تجهیزات نظامی توسط عربستان سعودی را نشان می‌داد گفت: «این‌ها بعضی از چیز‌هایی هستند که فروش آن‌ها مورد تأیید قرار گرفته‌اند و در حال حاضر در حال ساخت هستند و به زودی تحویل عربستان سعودی می‌شوند.»

او سپس با اشاره به رقم اقلام خریداری‌شده توسط سعودی‌ها گفت: «اما اگر بر حسب دلار این‌ها را بررسی کنید، این یکی سه میلیارد دلار است، آن ۵۳۳ میلیون دلار و آن یکی ۵۲۵ میلیون دلار.»

وی سپس به بن سلمان نگاه کرد و گفت: «این‌ها برای شما پول خرد است. بیشتر بخرید.»

[ad_2]

Source link