گفتگوی محمد جواد ظریف و همتای چینی
گفتگوی محمد جواد ظریف و همتای چینی

[ad_1] خبرآنلاین: دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در صدر هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی به چین سفر کرده است با آقای وانگ یی همتای چینی خود دیدار و گفتگو کرد. وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: برای من مهم بود دیدار با اعضای برجام منهای آمریکا را از […]

[ad_1]

خبرآنلاین: دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در صدر هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی به چین سفر کرده است با آقای وانگ یی همتای چینی خود دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: برای من مهم بود دیدار با اعضای برجام منهای آمریکا را از چین شروع کنم. چین و ایران دو کشور دوست و شریک راهبردی هستند که همواره در کنار هم هستند. ایران و چین در همه زمینه‌ها همکاری گسترده دارند و چین بزرگترین شریک تجاری ایران است. وزیر امور خارجه با تشریح شرایط برجام قبل و بعد از خروج آمریکا از آن اظهار داشت: از موضع دولت چین در قبال برجام و اقدام رئیس جمهور آمریکا قدردانی می‌کنیم. آمریکا با خروج خود از این توافق چند جانبه توازن آن را خدشه دار کرد و صریحا قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرد. ما هم می‌خواهیم مطمئن شویم ملت ایران در صورت ادامه حضور در برجام که شما و دیگر طرف‌ها توصیه به ماندن کردید از منافع آن بهره مند می‌شود.

در ادامه این دیدار آقای وانگ یی ایران را کشوری بسیار مهم و متنفذ خواند و گفت: چین مایل است روابط راهبردی دو کشور ادامه یابد و ادامه هم خواهد یافت. همکاری با ایران در زمینه‌های اقتصادی رو به پیشرفت است و در سایر زمینه‌های سیاسی، امنیتی و … هم بخوبی پیش می‌رود. آقای وانگ وایی برجام را یک توافق چند جانبه بین المللی خواند که همه طرف‌ها موظف به اجرای آن هستند. بسیاری از کشور‌ها و اعضای جامعه بین المللی از اقدام اخیر ترامپ ناخشنودند و از آن حمایت نمی‌کنند. ما از چند جانبه گرایی حمایت می‌کنیم که برجام یکی از ثمره‌های آن است. وی تاکید کرد: مواضع ما بسیار روشن است و طبیعی است اگر منافع ایران در برجام حتی بدون آمریکا تضمین شود در آن بمانید. چین شریک مهم تجاری ایران است و دو طرف باید از منافع مشروع خود در مقابل دیگران دفاع کنند.

ظریف در مصاحبه با رسانه‌های ایرانی دشتاورد سفر یه جین را تشریح کرد

وزیرخارجه کشورمان گفت: سه ساعت مذاکره رسمی و شان کاری داشتیم مذاکرات دوستانه و جدی بود. طرفین موضع مشترکی در حفظ برجام دارند. چینی‌ها هم قبول دارند باید منافع ایران تضمین شوددر آینده نزدیک مذاکراتمان برای حفظ برجام با چینی‌ها ادامه خواهد یافتاو گفت: چینی‌ها رابطه با حود را جانع و راهبردی میدانند و می‌گویند امریکایی‌ها تاثیر منفی بر رابطه ایران و چین ندارند

[ad_2]

Source link