10 مورد از مرگ و میرهای جهان را بشناسید
10 مورد از مرگ و میرهای جهان را بشناسید

10 مورد از مرگ و میرهای جهان را بشناسید به گزارش ایران ناز آمار سازمان بهداشت جهانی از سال 2015، 10 قاتل ارشد، که بسیاری از آن ها مربوط به سبک زندگی هستند، 51.4 درصد از کل مرگ و میر در سراسر جهان را تشکیل می دهند. به عنوان انسان می توانیم کارهای زیادی برای […]


10 مورد از مرگ و میرهای جهان را بشناسید

به گزارش ایران ناز آمار سازمان بهداشت جهانی از سال 2015، 10 قاتل ارشد، که بسیاری از آن ها مربوط به سبک زندگی هستند، 51.4 درصد از کل مرگ و میر در سراسر جهان را تشکیل می دهند.

به عنوان انسان می توانیم کارهای زیادی برای گسترش زندگی با تمرین سبک زندگی سالم انجام دهیم، تصمیم گیری های خوب در رابطه با فعالیت هایی که ممکن است منجر به آسیب فیزیکی شوند و انجام قرارهای منظم برای دریافت معاینات پزشکی برای شرایطی که ممکن است مستعد آن باشیم، انجام دهیم.

نبود آموزش، دسترسی پزشکی، و منابع مالی به طور یکسان افراد بسیاری را در جهان در حال توسعه بیشتر در معرض علل خاص مرگ قرار می دهند، در حالی که یک اپیدمی چاقی و شیوه زندگی بیش از پیش زندگی در جهان توسعه یافته بیشتر و بیشتر می شود.

10. آسیب های جاده ای (1.34 میلیون مرگ، 2.4 % از کل تلفات )

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، در سال 2015، 1.34میلیون نفر در اثر تصادفات جاده ای کشته شدند. این تصادفات وسایل نقلیه علت اصلی مرگ در بین 15 تا 29 سال از جوانان در سراسر جهان هستند.

آسیب های ناشی از تصادفات جاده ای همچنین نهمین عامل مرگ در تمام گروه های سنی در سراسر جهان هستند. در کشورهای با درآمد کم، مرگ و میر در بزرگراه به ازای هر 100،000 نفر24.1 وجود دارد.

برای کشورهای با درآمد متوسط، 18.4 مورد مرگ و میر به ازای هر 100،000 نفر وجود دارد و در کشورهای در حال توسعه 9.2 مورد مشابه بود. آفریقا بیش ترین تلفات را در هر قاره داشته است، در حالی که منطقه اروپا در 9.3، پایین ترین نرخ را طبق سازمان بهداشت جهانی دارد.

9. بیماری سل (1.37 میلیون نفر، 2.4 درصد از کل کشته ها)

بیماری سل یکی از مهم ترین دلایل مرگ و میر است، چرا که این نهمین عامل مرگ و میر در حدود 1.37 میلیون نفر یا حدود 2.4 درصد مرگ سالانه است. بیماری سل در شش ها بیشتر یافت می شود، اگرچه می تواند در بخش های دیگر بدن وجود داشته باشد.

بسیاری از افرادی که مبتلا به سل شده اند، از این موضوع خبر ندارند، چون اغلب علائم بیماری وجود ندارد. با این حال، کنترل سل دشوار است

8. بیماری های اسهال (1.38 میلیون مرگ، 2.7 % از همه مرگ ها)

اسهال باعث مرگ و کاهش مایعات بدن و در نتیجه منجر به آب زدایی می شود. براساس گزارش مرکز کنترل بیماری ها، روزانه 2،195 کودک در اثر بیماری ایدز، مالاریا و سرخک کشته می شوند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، در سال 2015، اسهال 1.38 میلیون نفر را در سراسر جهان را کشته است و در بین عوامل اصلی مرگ در سطح جهانی است. بهداشت ضعیف ، و نوشیدن آب آلوده، به 88 درصد از همه مرگ های مربوط به اسهال در هر مرکز کنترل بیماری ها اضافه می کند.

اسهال نیز می توانند از طریق استفاده از ظروف آلوده، غذاها و یا اشیا آلوده که با مدفوع آلوده در تماس بوده اند، گسترش یابد. بهداشت کافی، دفع زباله های انسانی مناسب، و مصرف ایمن آب به جلوگیری از اسهال کمک می کند.

براساس گزارش یونیسف، میزان شیوع اسهال سالیانه 2.5 میلیارد دلار است و بخش عمده ای از این عفونت در آفریقا و جنوب آسیا دیده می شود.

7. بیماری آلزایمر و دیگر جنون (1.54 میلیون مرگ، 2.7 % از کل مرگ )

بیماری آلزایمر و دیگر بیماری های جنون در سال 2015 به 1.5 میلیون نفر رسید. این 2.7 % از علل اصلی مرگ است. بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است.

هنگامی که بیماری تشخیص داده شد، طول عمر متوسط 3 تا 9 سال است. پیشرفت این بیماری به تدریج منجر به از دست رفتن عملکردهای بدنی بیشتر و بیشتر می شود و در نهایت منجر به مرگ می شود. علت بیماری به خوبی تشخیص نشده