به گزارش هفت روز خبر ،انتخابات سال ۹۶ ویژگی ‌های خاص خود را دارد. از برگزاری در اردیبهشت و دوری از خرداد گرفته تا زمزمه‌های تک دوره‌ای شدن ریاست ‌جمهوری روحانی! اما در این بین موضوع دیگری نیز باید به ویژگی‌های منحصر به فرد این انتخابات اضافه‌کرد و آن سردگمی جریان‌های سیاسی برای پیدا کردن کاندیداها و یارگیری در این دوره است.

جریان‌هایی که بعد از انتخابات سال ۹۲ و ۹۴ شاکله اصلی آنها بر هم ریخت و دیگر در بازی های سیاسی خطی به عنوان اصلاح طلب و اصولگرا وجود ندارد و تنها نکته ای که سبب پیشبرد امور این تشکل‌ها می‌شود، منافع و پیروزی است.

شکستن قبح ائتلاف

مدتی قبل در این کشور اگر به برخی از اصولگرایان گفته می شد که آیا با اصلاح طلبان ائتلاف‌خواهید کرد یا خیر به گونه‌ای پاسخ نه! از آنها شنیده می شد که گویی به این جریان درخواست ائتلاف با حزب جمهوری‌خواه ایالات متحده ارایه شده است. ولی امروزه زمانی که اینگونه اظهارات بیان می شود،نه تنها آشفتگی ایجاد نمی کند بلکه آنها برا این ائتلاف شرط و شروط نیز می‌گذارند!

بی برنامگی سیاسی

دو جریان سیاسی اصلی کشورمان که امروز بخش عمده‌ آن در ضلع سومی به نام اعتدال گنجانده‌ شده‌است، برای آینده سیاسی خود هیچ نقشه راه مشخصی ندارند و این برای اصولگرایان و اصلاح‌طلبان به بحرانی جدی تبدیل شده است. آنها به جای ارایه برنامه برای انتخابات پیش رو به دنبال اثبات وفاداری خود نسبت به چهره‌های سیاسی هستند.

معضل دوستی با احمدی نژاد

جریان اصولگرای ایران که در دوران احمدی نژاد عملکرد خوبی نداشتند این روزها با فقدان نیروی لازم برای شرکت در انتخابات مواجه شده‌است. بحرانی که بیش از پیش این سنتی های ایران را در لاک خود فرو برده و اجازه ادامه حیات بدون روحانی را به آنها نمی‌دهد.

اظهارات چهره‌های اصلی آنها از انتخابات سال ۹۴ تا کنون بسیار تفاوت داشته است و همگان شاهد آن هستند که شکست سخت کارزار مجلس و خبرگان چگونه آنها را از شور وشوق انداخت. آنها امروز نه بر سر  دوراهی بلکه چندراهی مانده اند. نمی‌دانند با روحانی کنار بیایند یا اینکه او را نفی کند،جریان تندور را به داخل جمع خود راه دهند یا از آنها برائت جویند و در آخر آیا مانند بخشی از بدنه خود در انتخابات سال ۹۴ در کنار اصلاح طلبان بایستند یا به تک روی های خود ادامه دهند.

بدون شک در نشست‌هایی که به بهانه‌های مختلف میان سران این جریان صورت می‌گیرد این مباحث بارها مورد رایزنی واقع می شود ولی از آنجایی که سلایق مختلفی زیر این بیرق وجود دارند، رسیدن به یک راه حل واحد بسیار مشکل است.

پای خسته اصلاحات

از سوی دیگر جریان رقیب راستگرایان نیز با مشکلات خود دست وپنجه نرم می‌کند. آنها که به دلیل برخی اشتباهات و تندوری های قسمتی از بدنه خود، سال ها از عالم سیاست ایران دور بودند و به نوعی درپستوی سیاسی لانه کرده بودند، امروز با رویکار آمدن روحانی نفس تازه‌ای کشیده و تلاش دارند تا زنجیره‌های اعتدال را هرچه زودتر از پای خود باز کنند.

این جریان که نه از حب روحانی بلکه از بغض تندرهای های محافظه‌کار به اعتدال پناه آوردند امروز برای رهایی از این وضعیت دست و پای فراوانی می‌زنند. اصلاح طلبان از سویی می‌دانند که اگر شکاف میان خود و روحانی را ایجاد کنند، آنها هستند که به دره اختلاف می‌افتند. بنابراین گهگاهی انتقادهایی از دولت یازدهم را رسانه‌ای می‌کنند ولی نه کارساز است و نه آنقدر عمقی که سبب دلخوری اعتدالیون شود!

 راه روشن

این جریان برخلاف اصولگرایان دو راه مشخص در پیش روی دارد. اول اینکه مانند دو دوره اخیر ریاست جمهوری و مجلس در کنار شیخ دیپلمات بایستند و با اندکی موفقیت به راه خود ادامه دهند یا اینکه بدون توجه به عواقب کار، یکه‌تازی کنند. البته در این مسیر مشکلات فراوانی به ویژه معضل تایید صلاحیت ها را نیز در پیش دارند.

سردرگمی جناحی برای ابقا

این مسائل سبب سردرگمی ویژه جریان‌های سیاسی ایران در این روزهای منتهی به انتخابات سال ۹۶ شده‌است. آنها تکلیفی نا معلوم با خود دارند و به همین دلیل دفاع از روحانی را در عرصه انتخابات مشروط می‌خوانند و قصد دارند تا جایی که امکان دارد در فضای سیاسی ایران باقی بمانند و قدرت داشته باشند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی