یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۳
  • کد خبر : 35135
  • پرینت خبر پرینت خبر

پس از آنکه خودرو را خریدم، چه کار کنم؟

پس از آنکه خودرویی را دیدید و مورد پسندتان قرار گرفت، نوبت به چانه¬زنی با فروشنده می¬رسد و این چانه¬زنی به قول قدیمی¬ها باید بگونه¬ای باشد که “نه سیخ بسوزد و نه کباب”. پس از توافق با فروشنده نوبت به مسائل حقوقی می¬رسد که اکثریت قریب به اتفاق افراد اعم از فروشنده و خریدار نسبت به آن¬ها اطلاعات کاملی ندارند. در این مقاله سعی شده است تا تک¬تک مراحل به صورت مفید و مختصر ارایه شود.

 

  • نوشتن قولنامه:

قولنامه باید در دو برگ تنظیم شود که یکی از آن­ها  کپی بوده و در نزد فروشنده و نسخه اصلی نزد خریدار نگهداری می­شود. مشخصات کامل طرفین معامله (نام، نام خانوادگی، شماره ملی، آدرس و …) باید در قولنامه باید آورده شود، علاوه بر آن معمول است که مبلغی به عنوان پیش­پرداخت یا بیعانه توسط خریدار به مشتری داده شود، این مبلغ نیز باید در قولنامه ذکر شود. تاریخ مراجعه به تعویض پلاک و تنظیم سند نهایی نیز باید در قولنامه آورده می­شود که در صورت عدم مراجعه هر یک از طرفین این قولنامه به خودی خود باطل می­شود. بهتر است تمامی موارد محتمل را در نظر گیرید لذا برای فسخ قرارداد از سوی هر یک از طرفین نیز، جریمه­ای را به عنوان خسارت قرار دهید.

  • انتقال خودرو به پارکینگ:

اگر همان روز برای تعویض پلاک اقدام نمی­کنید، خودرو را به یک پارکینگ شبانه­روزی عمومی انتقال دهید. در محل پارکینگ، نگهبان فیش را به دو قسمت تقسیم کرده و نیمی را به خریدار و نصفه دیگر را به فروشنده خواهد داد و صرفا در صورت مراجعه همزمان خریدار و فروشنده است که خودرو را می­توانید تحویل بگیرید. البته اگر چنانچه فروشنده و خریدار یکدیگر از قبل می­شناسند و به همدیگر اعتماد کامل دارند نیازی به این پلیس­بازی­ها نیست ولیکن در غیراینصورت امری ضروری است چراکه احتمال دارد که فروشنده بخواهد چیزی از خودرو کم و زیاد نماید و یا خریدار ماشین را برداشته و فرار کند!

  • تعویض پلاک:

حتما پیش از تحویل خودرو به خریدار این کار باید انجام شود، چراکه در غیر اینصورت هر خلافی که خریدار انجام دهد به نام فروشنده نوشته شده و فروشنده مجبور است این جریمه­ها را تقبل نماید. البته گهگاه حتی این تخلف­ها می­تواند در اثر نمرات منفی منجر به باطل شدن گواهینامه فروشنده شده و یا در موارد بسیار فجیع­تر؛ شاید با خودروی شما سرقتی، قتلی و یا مواردی از این دست صورت گیرد که برای فروشنده پیامدهای بسیار وخیمی را به دنبال خواهد داشت. البته نحوه تعویض پلاک نیز خود فرآیند پیچیده­ای دارد که از حوصله این مقاله خارج بوده و در مقالات آتی سعی می­شود به آن نیز پرداخته شود.

  • ثبت نهایی:

پس از تعویض پلاک نوبت به سند قطعی می­رسد. حتی­الامکان سعی کنید که در همان روز تعویض پلاک این کار را نیز انجام دهید چراکه در کنار مراکز تعویض پلاک، حتما دفتر ثبت نیز وجود دارد. نکته حایز اهمیت آن است که همانند سند ازدواج که همه بدون مطالعه فقط امضا می­کنند، این سند را بدون مطالعه به هیچ وجه امضا ننمایید. به دقت خوانده و در صورت داشتن هرگونه سوال بی هیچ رودربایستی از دفتردار بخواهید تا برایتان توضیح دهد. لازم به ذکر است که هزینه ثبت سند بر عهده فروشنده بوده و در کمترین حالت ۲۵۰ هزار تومان می­باشد.

  • بیمه بدنه:

در نهایت نوبت به آن می­رسد که به دفتر بیمه مراجعه نموده و بیمه بدنه را به اسم خودتان ثبت  نمایید چراکه در غیر اینصورت بیمه­ها برای تامین خسارت شما، زیاد جدی نخواهند و به همین دلیل بیشتر متضرر خواهید شد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مخاطبین محترم؛

۱) هفت روز خبر، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد . ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد . ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید . ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید . ۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .

نوبخت: حادثه پلاسکو غیرمترقبه نبود سوء استفاده از نام آتش‌نشان شهید برای کسب فالوور +عکس عکس هایی که در اینستاگرام میلیونی لایک می خوردند روایت یک آتش‌نشان از روز واقعه/ هنوز فریاد همکارانم در گوشم است برف ،ترافیک تهران را سنگین کرد +عکس آیفون ۸ چه ویژگی هایی خواهد داشت؟ چرا اجساد در پلاسکو شب کشف می شوند؟ وقتی دهان مزه فلز می گیرد! استقرار ۱۰ تیم سلامت روان در پلاسکو برای مدیریت استرس و کاهش آلام آتش‌نشانان رونمایی از پوستر گشت ارشاد ۲ با موردی عجیب! سم آزبِست؛ خطری که آتش نشانان پلاسکو را تهدید میکند پلاسکو پای قالیباف و رحمانی‌فضلی را به مجلس باز کرد ماجرای پیامک از موتورخانه پلاسکو بعد از ریزش ساختمان جزئیات عیدی و پاداش مستمری‌بگیران و بازنشستگان تنفس پایتخت در بهمن‌ماه/ هوای امروز تهران سالم است توضیحات سخنگوی ستاد بحران درباره محل کشف اجساد جدید در پلاسکو