• نوشتن قولنامه:

قولنامه باید در دو برگ تنظیم شود که یکی از آن­ها  کپی بوده و در نزد فروشنده و نسخه اصلی نزد خریدار نگهداری می­شود. مشخصات کامل طرفین معامله (نام، نام خانوادگی، شماره ملی، آدرس و …) باید در قولنامه باید آورده شود، علاوه بر آن معمول است که مبلغی به عنوان پیش­پرداخت یا بیعانه توسط خریدار به مشتری داده شود، این مبلغ نیز باید در قولنامه ذکر شود. تاریخ مراجعه به تعویض پلاک و تنظیم سند نهایی نیز باید در قولنامه آورده می­شود که در صورت عدم مراجعه هر یک از طرفین این قولنامه به خودی خود باطل می­شود. بهتر است تمامی موارد محتمل را در نظر گیرید لذا برای فسخ قرارداد از سوی هر یک از طرفین نیز، جریمه­ای را به عنوان خسارت قرار دهید.

  • انتقال خودرو به پارکینگ:

اگر همان روز برای تعویض پلاک اقدام نمی­کنید، خودرو را به یک پارکینگ شبانه­روزی عمومی انتقال دهید. در محل پارکینگ، نگهبان فیش را به دو قسمت تقسیم کرده و نیمی را به خریدار و نصفه دیگر را به فروشنده خواهد داد و صرفا در صورت مراجعه همزمان خریدار و فروشنده است که خودرو را می­توانید تحویل بگیرید. البته اگر چنانچه فروشنده و خریدار یکدیگر از قبل می­شناسند و به همدیگر اعتماد کامل دارند نیازی به این پلیس­بازی­ها نیست ولیکن در غیراینصورت امری ضروری است چراکه احتمال دارد که فروشنده بخواهد چیزی از خودرو کم و زیاد نماید و یا خریدار ماشین را برداشته و فرار کند!

  • تعویض پلاک:

حتما پیش از تحویل خودرو به خریدار این کار باید انجام شود، چراکه در غیر اینصورت هر خلافی که خریدار انجام دهد به نام فروشنده نوشته شده و فروشنده مجبور است این جریمه­ها را تقبل نماید. البته گهگاه حتی این تخلف­ها می­تواند در اثر نمرات منفی منجر به باطل شدن گواهینامه فروشنده شده و یا در موارد بسیار فجیع­تر؛ شاید با خودروی شما سرقتی، قتلی و یا مواردی از این دست صورت گیرد که برای فروشنده پیامدهای بسیار وخیمی را به دنبال خواهد داشت. البته نحوه تعویض پلاک نیز خود فرآیند پیچیده­ای دارد که از حوصله این مقاله خارج بوده و در مقالات آتی سعی می­شود به آن نیز پرداخته شود.

  • ثبت نهایی:

پس از تعویض پلاک نوبت به سند قطعی می­رسد. حتی­الامکان سعی کنید که در همان روز تعویض پلاک این کار را نیز انجام دهید چراکه در کنار مراکز تعویض پلاک، حتما دفتر ثبت نیز وجود دارد. نکته حایز اهمیت آن است که همانند سند ازدواج که همه بدون مطالعه فقط امضا می­کنند، این سند را بدون مطالعه به هیچ وجه امضا ننمایید. به دقت خوانده و در صورت داشتن هرگونه سوال بی هیچ رودربایستی از دفتردار بخواهید تا برایتان توضیح دهد. لازم به ذکر است که هزینه ثبت سند بر عهده فروشنده بوده و در کمترین حالت ۲۵۰ هزار تومان می­باشد.

  • بیمه بدنه:

در نهایت نوبت به آن می­رسد که به دفتر بیمه مراجعه نموده و بیمه بدنه را به اسم خودتان ثبت  نمایید چراکه در غیر اینصورت بیمه­ها برای تامین خسارت شما، زیاد جدی نخواهند و به همین دلیل بیشتر متضرر خواهید شد.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی