تخم مرغ یک غذای ساده است و تخم مرغی که جوشانده و سفت شده است در واقع فوت و فن ریزی دارد. اگر خیلی پختن تخم مرغ طول بکشد، یک حلقه سبز دور زرده تخم مرغ به وجود می‌آید که شاید اشتهای شما را کور کند. اگر هم زود بر دارید تازه هستند و نمی‌توانید آنها را پوست بکنید. اگر می‌خواهید برای ناهار یک سالاد تخم مرغ سریع درست کنید، این امر می‌تواند مانعی بر سر راه شما باشد.

وقت آن رسیده که یاد بگیرید چطور تخم‌ مرغ سفت‌شده را بپزید. در واقع، این بهترین زمان است که یاد بگیرید جوشاندن کامل و وقت‌گیر را کنار بگذارید و بخارپز کردن را وارد زندگی خود کنید.

اگر تخم مرغ را به جای جوشاندن، بخارپز کنید، تخم مرغ تر و تازه‌تری خواهید داشت زیرا به آرامی پخته می‌شود. وقتی تخم مرغ در حال جوشیدن است بیشتر احتمال شکسته شدن وجود دارد زیرا حباب‌های داغ آب با تخم مرغ برخورد می‌کنند و آن را می‌شکنند و در نتیجه آب به داخل تخم مرغ نفوذ می‌کند. اما وقتی بخارپز می‌کنید این احتمال به صفر می‌رسد.

علاوه بر این، وقتی تخم مرغی به ظرف بخارپز اضافه می‌شود مثل زمانی که تخم‌ مرغ‌ها در ظرف آب در حال جوشیدن هستند دما پایین نمی‌آید. بنابراین، پوست کندن آنها راحت‌تر است. تخم‌ مرغ‌هایی که در دمای بالا پخته می‌شوند راحت‌تر پوست کنده می‌شوند.

وقتی بخارپز می‌کنید، تخم مرغ سریع‌تر پخته می‌شود زیرا لازم نیست مقدار زیادی آب بجوشد؛ بلکه مقدار کمی آب در ته یک ظرف می‌تواند تخم مرغ را بخارپز کند.

روش بخارپز کردن تخم مرغ

  • برای بخارپز کردن تخم مرغ، حدود ۳ سانتی‌متر از قابلمه را آب کنید. ظرف بخار را داخل آن قرار دهید و درب قابلمه ببندید و آن را روی شعله بگذارید.
  • وقتی آب به اندازه کافی گرم شد و بخار کرد، به آرامی تخم‌ مرغ‌ها را با استفاده از انبرک اضافه کنید و دوباره درب قابلمه را ببندید. مراقب بخار آب داغ هم باشد.
  • اگر تخم مرغ نرم می‌خواهید ۶ دقیقه و اگر سفت می‌خواهید ۱۱ تا ۱۲ دقیقه زمان دهید تا بپزد. مدت زمان ماندن تخم مرغ‌ها در قابلمه به تعداد تخم مرغ‌ها بستگی دارد.
  • سپس، تخم مرغ‌ها را در آب سرد بگذارید تا بیشتر از این پخته نشوند.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی