اگر چه اصلاح طلبان در رخدادی قابل توجه اعلام کرده اند که حسن روحانی ، نامزد قطعی آنها در انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود اما یک نکته مهم همچنان چالش برانگیز است . بحث بر سر ایده ای پر سر و صدا که هنوز به نتیجه نرسیده است .
به گزارش نامه نیوز، گویا افراد و اراده هایی هستند که می خواهند حسن روحانی تنها گزینه موجود در میدان رقابت نباشد .مساله این است ؛«طیف خاصی از اصلاح طلبان به افرادی غیر از حسن روحانی می اندیشند »آیا طرح نامزد پوششی ، پاشنه آشیل انتخابات ۹۶ خواهد شد ؟
فاش گویی عارف؛ پرونده همچنان باز است

چند جلسه مهم در این چند هفته برگزار شده ، بخشی از آن حاصلش این بوده که محمد رضا عارف روز گذشته مقابل رسانه ها قرار گرفته و بگوید :«حسن روحانی نامزد قطعی اصلاح طلبان است» و البته یک بخش مهمتر آن که محل بحث و جنجال شده اینجاست که محمد رضا عارف گفته است :« قطعا ما نمی توانیم هیچ فردی را از کاندیدا شدن منع کنیم. حتی نزدیک ترین دوستان خودمان. اگر خود را صالح و توانمند می دانند کاندیدا می شوند. اینکه موضع رسمی شورای عالی چه باشد دو نظر کاملامتفاوت وجود دارد. گروهی نظرش این است که ما نباید کاندیدای دیگری داشته باشیم. در مقابل دوستانی می گویند جریان اصلاحات یک جریان بزرگ است و قاعدتا باید با کاندیداهای مختلفی به میدان بیاییم البته در نهایت برای روز رای گیری کاندیدای واحدی داشته باشیم. در جلسه بحث نسبتا خوبی شد اما در این باره تصمیم گیری نکردیم وعجله ای هم نداریم و قبل از شروع ثبت نام کاندیداها موضع شورای عالی را با حفظ حقوق کاندیداها بطور رسمی اعلام خواهیم کرد. رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان تاکید کرد: ما رویکردی را از سال ۹۲ شروع کردیم که مسوولیت پذیری است و اگر در شرایطی خردجمعی تصمیمی گرفت، براساس آن عمل کنیم. مرجع تصمیم گیری در جریان اصلاحات شورای عالی سیاستگذاری است و موضع قطعی شورای عالی حضور با یک نامزد در جریان انتخابات است. تا روز انتخابات منعی نمی کنیم اما اینکه موضع ما چه باشد در آینده معلوم می شود. ».

این یعنی اینکه هنوز حسن روحانی مقابل خواست اصلاح طلبان برای معرفی نامزد از سوی آنها مقاومت می کند . ایده نامزد پوششی از قرار معلوم توسط اکبر هاشمی رفسنجانی به صورت جدی دنبال می شده ؛ او جلساتی فشرده داشته با محمد رضا عارف ، سید محمد خاتمی و حسن روحانی . حاصل آن جلسات چیزی نبوده جز مخالفت صریح رییس جمهور برای ارائه یک یا چند نامزد دیگر از سوی ائتلاف . این ایده بعد از رسانه ای شدن موافقانی داشته که برای خود تحلیل هایی هم داشته اند . از جمله اینکه مرتضی الویری، مشاور نزدیک به هاشمی رفسنجانی در زمان حیاتش گفته است: «به سه دلیل ما احتمال می‌دادیم و می‌دهیم که آقای روحانی را در صحنه انتخابات نداشته باشیم. اول آنکه خودش نیاید، مثلا به او گفته شود آمدنت به مصلحت نیست یا فشارها آنقدر زیاد شود که او بگوید من نیستم. کروبی می‌گفت فکر می‌کنی ما نمی‌دانیم خاتمی رای نمی‌آورد؟ ما یقین داریم. می‌گفت تو که روبه‌روی من نشسته‌ای، اگر کسی بگوید این الویری نیست، اصغرزاده است من هم می‌گویم خاتمی رای می‌آورد. می‌خواست به تعبیر خودش مثال لری بزند که من شیرفهم شوم. دلیل دوم اینکه ما در مورد تصمیم شورای نگهبان نمی‌توانیم برآورد روشنی داشته باشیم، وقتی چهار سال پیش می‌بینیم آقای هاشمی رفسنجانی ردصلاحیت می‌شود می‌توانیم احتمال دهیم با دلایلی که اصلا برای ما روشن نیست و نخواهد شد صلاحیت آقای روحانی را هم زیر سوال ببرند.

پس باتوجه به عملکرد گذشته شورای نگهبان این اتفاق محتمل است. مساله سوم این است که بنا به دلیلی که الان قابل محاسبه نیست ممکن است فضای کلی جامعه به ضرر آقای روحانی تغییر کند. ما به کرات در کشورهای جهان سوم این اتفاق را دیدیم و نه تنها در کشورهای جهان سوم،‌ بلکه حالا آمریکا هم جلوی چشم ماست. در کشور ما هم ممکن است در آن روز‌های آخر ناگهان یک شایعه معادلات را به هم بزند و آرای اقشار فرودست را به طرف خاصی متمایل کند.به این سه دلیل هست که دوستان ما به صورت جدی به فکر مطرح کردن افرادی هستند که این افراد، نه در عرض آقای روحانی، بلکه در طول ایشان مطرح می‌شوند. به عبارت دیگر اینها مطرح نمی‌شوند که با آقای روحانی رقابت کنند و آرای او را بشکنند. بلکه مطرح می‌شوند که اگر یکی از سه عاملی که اشاره کردم اتفاق افتاد دست ما خالی نباشد.»

اما بعد از درگذشت هاشمی رفسنجانی پای این بحث به جلسات اصلاح طلبان باز شده ؛ موافقانی پرو پا قرص پیدا کرده و اوضاع چنان شده که در جلسه اصلاح طلبان و حسن روحانی فشار زیادی برای پذیرش این ایده وارد شده است .تلاشی که البته آن هم بی ثمر ماند و حسن روحانی توسط دو عضو ارشد ستاد خود به آن پاس منفی داد . اما گفته می شود در همین هفته یک جلسه مهم میان یکی از چهره های ارشد اصلاح طلب و حسن روحانی برگزار شده است . جلسه ای طولانی که فعلا مساله نامزد پوششی را در حالت فریز قرار داده است . گویا در این جلسه حتی در مورد مصادیق نامزدها هم بحث شده است . برخی خبرها حکایت از این دارد که حسن روحانی بی تمایل به نامزدی قاضی زاده هاشمی در صورتی که فشارها برای پذیرش نامزد پوششی زیاد شود نیست . گویا او نسبت به دیگر گزینه ها از جمله اسحاق جهانگیری اولویت داشته است .
آیا حسن روحانی در نهایت به حضور نامزد ثانی رضایت خواهد داد ؟ آیا این فرد قاضی زاده هشامی وزیر بهداشت خواهد بود ؟ به نظر می رسد تکلیف این ماجرا قبل از پایان تعطیلات نوروز مشخص خواهد شد .

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی