به گزارش هفت روز خبر به نقل از خبرگزاری مهر، روزنامه لبنانی المستقبل به نقل از منابع آگاه مدعی شده است که توافق روسیه و آمریکا برای ایجاد آتش بس در مناطق جنوب غربی سوریه به ابتکار عمل آمریکایی ها ایجاد شد زیرا برای این مسأله اهمیت زیادی قائل بودند.

این روزنامه همچنین نوشته که آمریکا می خواهد مرزهای سرزمین های اشغالی برای اسرائیل امن باشد و در مرز اردن هم درگیری نظامی وجود نداشته باشد تا وضعیت عبدالله دوم پادشاه اردن و کشور او در ثبات باشد به همین دلیل واشنگتن به دنبال چنین توافقی رفته است.

این منابع که ظاهرا غربی هستند به روزنامه المستقبل گفته اند که آمریکا امیدوار است توافق صورت گرفته با روس ها پایدار باشد. در حالی که توافق مناطق کاهش تنش آستانه با توافق آمریکا و روسیه بی ارتباط است، این روزنامه به نقل از منابع آگاه خود مدعی شده که به صورت کلی برخی جریان های بین المللی نگران هستند که ممکن است مناطق کاهش تنش مقدمه ایی برای تجزیه سوریه باشد به این ترتیب که جنوب سوریه تحت نفوذ اردن قرار بگیرد، ادلب و اطراف آن تحت نفوذ ترکیه و دمشق و اطراف آن تحت نفوذ ایران باشد.

بر اساس این خبر در شرایط فعلی امیدی برای پیشرفت واقعی در گفتگوهای سوری-سوری در ژنو وجود ندارد و ادامه گفتگوها با هدف استمرار مذاکرات و انتظار برای مهیا شدن فرصت بهتری است که امکان توافق سیاسی در آن وجود داشته باشد و هرگونه پیشترفتی در توافق روسیه و آمریکا می تواند برای تحقق این مسأله مفید باشد.

منابع آگاه غربی به روزنامه المستقبل گفته اند که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تا پیش از حمله شیمیایی به خان شیخون که به دولت سوریه نسبت داده شده است، با واگذاری نبرد رقه به دولت سوریه مخالفتی نداشت اما حالا این مسئولیت به کُردها واگذار شده است. با وجود نزدیکی نیروهای کُرد به دولت سوریه اما این نیروها با دیگر جریان هایی که علیه داعش مبارزه می کنند هم همسو هستند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی