ارتش پاکستان
سرویس بین‌الملل فردا؛ طاها ربانی: سفیر عراق از کمک پاکستان به این کشور در فتح موصل و مبارزه با داعش خبر داد. علی یاسین محمد کریم در کنفرانسی خبری که در محل سفارت برگزار شد این خبر را اعلام کرد. 
به گفته‌ی سفیر عراق، پاکستان نه‌تنها کمک اطلاعاتی به عراق داشته است، بلکه سلاح، مهمات و کمک‌های درمانی نیز به این کشور ارسال کرده است. همچنین، او یادآوری کرد که برخی از خلبانان عراقی که در حملات علیه داعش فعالیت داشته‌اند در پاکستان آموزش دیده‌اند.
آموزش تعدادی از خلبانان عراقی در پاکستان از سال ۲۰۱۵ آغاز شده و در سال ۲۰۱۶ نیز خواجه آصف، وزیر دفاع پاکستان، در دیدار با فرماندهان نیروی دریایی عراق از نظامیان این کشور دعوت کرد تا در پاکستان آموزش ببینند. با این‌حال، همکاری علیه داعش در عراق مرحله‌ی جدیدی از همکاری‌های دو کشور به حساب می‌آید و فراتر از انتظاری است که از پاکستان می‌رفت. 
نواز شریف، نخست‌وزیر فعلی پاکستان، از نزدیکان عربستان به شمار می‌رود و دوران تبعید خود را نیز در این کشور گذرانده است. مدارس مذهبی پاکستان نیز در چند دهه‌ی اخیر محل سرمایه‌گذاری وهابیت بوده و بستر مناسبی برای نیروگیری گروه‌های افراطی فراهم کرده است. به‌همین‌خاطر، حمایت اطلاعاتی و تسلیحاتی پاکستان از جنگ با داعش خبر بسیار مهمی است و از نگاه عاقلانه‌ی سران این کشور حکایت دارد. 
پاکستان، علی‌رغم تمایل شدید عربستان برای واردکردن این کشور به جبهه‌ی خود، سعی کرده است که فاصله‌ی ایمنی را از عربستان حفظ کند و ضمن بهره‌مندی از مزایای اقتصادی همکاری با این کشور، از رفتارهای پرخطر و بی‌عقلی‌های حاکمان نسل جدید دوری کند. عربستان سعودی در ائتلافی که برای «جنگ با ترور» به راه انداخته بود سعی داشت تا پاکستان را نیز با خود همراه و این کشور را در جنگ یمن وارد کند. اما پاکستان از حضور در این جنگ سر باز زد. همچنین، در بحران میان قطر و عربستان، نواز شریف به جده سفر کرد تا میان این دو کشور پادرمیانی کند، اما عربستان از این کشور خواست که میان دو کشور یکی را انتخاب کند. در مقابل، سنای پاکستان از دولت این کشور خواست که در این بحران بی‌طرف بماند. 
بااین‌حال، فرمانده‌ی سابق ارتش این کشور، راحیل شریف، سمت ریاست ارتش ائتلافی عربستان را پذیرفت، امری که با مخالفت و ابراز نگرانی ایران همراه شد. همچنین، درگیری‌های گاه‌به‌گاه در مرزهای ایران و ورود تروریست‌ها از شرق کشور اخیراً واکنش شدید سردار باقری را به‌دنبال داشته است. 
پاکستان برای حفظ امنیت پروژه‌ی عظیم مشترک خود با چین مجبور است فعالیت گروه‌های افراطی را در این کشور محدود کند. کریدور اقتصادی چین و پاکستان، معروف به سیپک (CPEC)، با سرمایه‌گذاری ۴۹ میلیارد دلاری چین در حال انجام است. این پروژه بزرگ‌ترین بخش از برنامه‌ی کلان چین، موسوم به جاده‌ی ابریشم نوین، است که هدفش کوتاه‌کردن راه دسترسی چین به خلیج‌فارس و همچنین احتراز از تنگه‌ی مالاکا در جنوب شرق آسیا است. 
اما افراط‌گرایان هر از چندی به کارگران چینی در پاکستان حمله می‌کنند که آخرین مورد آن به کشته‌شدن دو کارگر چینی منجر شد. این اتفاق و حوادث مشابه نارضایتی چین را در پی داشته و چین رسماً از پاکستان خواسته است که امنیت نیروهایش را تامین کند. 
شکوفایی اقتصادی و افراط‌گرایی مذهبی با یکدیگر سازگار نیستند، اما ولخرجی‌های شیوخ عربی و شستشوی مغزی محصلان مدارس مذهبی در طی سالیان متمادی مانع از آن است که پاکستان روحیه‌ی کافی برای مقابله‌ی علنی با افراط‌گرایان را داشته باشد. به‌همین خاطر است که کمک‌های پاکستان در جنگ موصل نه از جانب ارتش این کشور که از جانب سفیر عراق اعلام می‌شود. 

برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی