به گزارش هفت روز خبر به نقل از خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری برنا، در حالی هیتر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر اقدامات منطقه ای ایران را خلاف روح برجام برشمرد و بر ادعاهای پیشین مقامات آمریکا تاکید کرده است که کارشناسان اظهارات مقامات این کشور را ناشی از فشار ناتوی عربی و اسرائیل بر سیاست های دولت آمریکا عنوان می کنند.

ایالات متحده آمریکا در جدیدترین اقدام خود یعنی تحریم های چند جانبه ایران، روسیه و کره شمالی اقدامات ایران در منطقه وجهان را تهدیدآمیز دانسته است که این اقدامات ثبات منطقه را تحت تأثیر قرار می دهد و با روح توافقنامه هسته ای مخالفت دارد. در شرایطی مقامات در متن این تحریم ها بر مسائل موشکی، حقوق بشر، اقدامات ثبات زدای ایران در منطقه (دخالت ایران در امور کشورهای دیگر) و حمایت از تروریسم تاکید کرده است که علی بیگدلی، کارشناس امور بین الملل معتقد است، طرح تکراری موضوعاتی چون اقدامات تحریک آمیز ایران در منطقه نشان می دهد که آمریکا تلاش دارد با کمک کشورهای عربی و اسرائیل فضای ضد ایرانی را در جهان افزایش دهد.

وی با اشاره به اینکه در برجام تاکید شده که ایران حق تولید موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای را ندارد، می گوید: اختلاف ما با امریکایی ها هم در این است؛ ما مدعی هستیم، این موشک ها قابلیت هسته ای ندارد ولی آنها اصرار دارند که پتانسیل این قابلیت وجود دارد. بنابراین به خوبی مشخص است که تاکید بر مسائل منطقه ای و موشکی ایران بیشتر از آنکه نشان از مسائل حقیقی داشته باشد نشان از بهانه جویی آمریکایی ها دارد.

بیگدلی دلیل این بهانه جویی ها را فشار بر ایران برای خروج از برجام می داند و معتقد است: در صورتی که ایران بخواهد براساس رفتارهای آمریکا برخورد کند قطعا بازنده میدان خواهد بود؛ موضوع مهم در شرایط کنونی آن است که ایران براساس برنامه های خود پیش برود و با احترام کامل به برجام براساس قوانین بین المللی عمل کند.

استاد روابط بین الملل دانشگاه با بیان اینکه این تحریم ها هیچ تناقضی با برجام ندارد اما روح برجام را خدشه دار می کند، عنوان می کند: در یکی از بندهای برجام آمده است که در صورت ایجاد هر گونه اختلاف در اجرای این معاهده یک شورای حل اختلاف تعیین شده که برای رفع اختلاف و مشکلات به این شورا باید اقامه دعوا شود؛ از آنجا که ما هیچ اقدامی هم نکرده ایم اثبات می کند، با تعهد برجام هیچ مغایرتی نداشته است این تحریم ها غیر هسته ای است و ارتباطی با برجام ندارد و آن را هم به خطر نمی اندازد.

در پایان بیگدلی تاکید دارد که چون ایران ابزاری برای برخورد با آمریکا ندارد بنابراین بهتر است از طریق روابط خود با کشورهای اروپایی این موضوع را دنبال کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی