به گزارش هفت روز خبر به نقل از سرویس بین الملل خبرگزاری میزان، “فرانس کلینتسویچ” معاون اول رئیس کمیته امور دفاع و امنیت شورای فدراسیون (سنای) روسیه معتقد است که گسترش تحریمهای آمریکا علیه برنامه موشکی ایران، نتیجه ای جز وخامت بیشتر اوضاع در منطقه خاورمیانه ندارد.

پارلمان ایران (مجلس شورای اسلامی) روز یکشنبه لایجه قانونی را در خصوص اختصاص ۵۲۰ میلیون دلار برای گسترش برنامه موشکی ملی این کشور تصویب کرد که پاسخ تهران به تحریمهای اخیر آمریکا، تلقی می شود. پیش از این دولت آمریکا ۱۸ سازمان و فیزیکدان ایرانی را به فهرست تحریمها علیه برنامه موشکی جمهوری اسلامی افزود که این اقدام واشنگتن از سوی تهران بشدت محکوم شده و اعلام شد که در پاسخ به آن، تحریمهایی علیه برخی افراد و شرکتهای آمریکایی اعمال خواهد شد.

کلینتسویچ در گفتگو با خبرگزاری «نووستی» در این باره گفت: «صویب این قانون، علامت بسیار جدی است. ایران دارای نفوذ بسیار زیادی در جهان است و تحریمهای جدید آمریکا می تواند به تشدید وخامت اوضاع در منطقه خاورمیانه منجر شود.

به عقیده این سناتور روس، افزایش بودجه برنامه موشکی ایران، اصلا به منزله افزایش خطرات احتمالی از جانب ایران نیست. وی تاکید کرد: «آنها تاکنون به سمت هیچ کشوری موشکی شلیک نکرده اند. فریادها و تهدیدات مقامات تهران را نمی ترساند. در حالیکه آمریکا در رابطه با ایران، دائما مشت و دندان نشان می دهد، ولی این کار روی تهران تاثیر ندارد.»

این مقام پارلمانی روس یادآور شد که در این رابطه، هر نوع تلاش دوباره آمریکا برای ایفای “نقش ژاندارم جهانی” منجر به شکست خواهد بود. وی گفت: «مقامات آمریکایی همواره اوضاع را پیچیده تر می کنند، ولی در عین حال با ساده لوحی تصور می کنند که آنها کنترل اوضاع را در اختیار خود دارند.»

پیش از این “کنستانتین کاساچوف” رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون روسیه نیز گفته بود که تصویب قانون افزایش بودجه برنامه موشکی در مجلس ایران، اقدامی کاملا قانونی بوده و پاسخ به تحریمهای شدیدالحن آمریکاست. وی گفت: «دقیقا همین اتفاق می افتد، وقتی یک کشور (آمریکا) فکر می کند که تنها او قادر است هر کاری دلش می خواهد انجام دهد و سایر کشورها اجازه چنین کاری را ندارند.»

در دومای دولتی روسیه هم بر این عقیده هستند که تصمیم ایران، پاسخی به اقدامات آمریکاست. “یوری شویتکین” نائب رئیس کمیته امور دفاعی دومای دولتی در تفسیر مصوبه جدید پارلمان ایران به خبرنگار «نووستی» گفت: «آمریکا باید در جهت ایجاد روابط سازنده با کشورها قدم بردارد، نه اینکه به دنبال تشدید تنشها و تحریک سایر کشورها باشد. مسلما این برخورد دیگران را به مقابله به مثل وادار خواهد نمود.

به گفته این مقام پارلمانی، «اقدامات اخیر برخی کشورها، دقیقا واکنش آنها به تحریمهای آمریکاست که بجای اقدامات سازنده در جهت مشارکت بیشتر با کشورها ، در راهی حرکت می کند که تنها منجر به وخامت بیشتر اوضاع در جامعه جهانی می شود و بدون تردید به این اقدامات آمریکا پاسخ داده خواهد شد.»

شویتکین معتقد است که افزایش بودجه برنامه موشکی ایران، هرچند پاسخ تهران به تحریمهای آمریکاست، ولی می تواند باعث وخامت اوضاع منطقه در برخی جهات شود.

وی افزود: متاسفانه آمریکا هنوز با این واقعیت کنار نیامده است که دوره “جهان تک قطبی” دیگر بسر آمده است و در جهان امروزی نمی توان نظرات خود را بر دیگر کشورها تحمیل کرد و اکنون باید در جهت برقراری روابط سازنده با سایر کشورها حرکت کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی