به گزارش هفت روز خبر به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، چندی پیش به مناسبت روز سینما محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران به همراه تعدادی از اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر به سینما آزادی رفتند که در حاشیه این بازدید جواد حق شناس عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر از افزایش زیر ساخت برای پردیس های سینمایی سخن گفت و محسن هاشمی نیز در ادامه گفت:"در حال حاضر نیز با توجه به این که برخی از سینماهای قدیمی در اختیار نهادهای انقلابی است نمی‌توان از آنها استفاده بهینه کرد. امیدواریم شرایطی فراهم شود که این سینماهای مصادره شده در اختیار نهادهای هنری قرار بگیرد."

این اظهارات مارا بر آن داشت تا نگاهی بیاندازیم به قدرت اجرایی و تصمیمی گیری شورای شهر و شهرداری تهران در حوزه فرهنگی، با بررسی قدرت اجرایی و تصمیم گیری شهرداری و شورای شهر تهران در مورد مسائل فرهنگی به سازمانی با عنوان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برخورد کردیم.

 با پایان دفاع مقدس و آغاز دوران سازندگی، ضرورت توسعه فرهنگی پایتخت، شهرداری تهران را برآن داشت تا همراه با خدمات اجتماعی، عمرانی ارائه خدمات فرهنگی را در زمره برنامه‌های خود قرار دهد. از همان زمان، بازسازی و یا تغییر کاربری اماکن در اختیار شهرداری آغاز شد تا آنکه از اوایل سال‌های دهه۷۰، تأسیس مراکز فرهنگی هنری با عناوین فرهنگسرا، خانه فرهنگ، کتابخانه، موزه و … در مناطق ۲۲گانه شهرداری آغاز شد و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری، اداره آن‌ها را بر عهده‌گرفت، مدتی بعد و در سال ۱۳۷۵ سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به‌منظور توسعه فرهنگ و هنر در جامعه ایرانی و نیز ارتقای فرهنگ شهرنشینی در تهران ایجاد شد.

ساختار این سازمان بدین شکل است که رییس سازمان توسط هیأت امنا انتخاب و حکم او توسط شهردار تهران صادر می‌شود. یکی از راه‌های اصلی تأمین بودجه سالانه سازمان، بنا به‌تصویب مجلس شورای اسلامی، ۴% درصد درآمد وصولی شهرداری تهران است. هیأت امنا، عالی ترین مرجع سیاستگذاری و تعیین خط‌مشی سازمان است ،هیئت مدیره نیز تصمیمات اجرائی را اتخاذ میکند.

ترکیب هیات امنای سازمان به صورت زیر است:

·        شهردار تهران

·        وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

·        رئیس سازمان تبلیغات اسلامی

·        رئیس سازمان صدا و سیما

·        مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

·        مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها

·        رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی

·        وزیر آموزش و پرورش

·        رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور

·        رئیس شورای فرهنگی اجتماعی در شورای عالی انقلاب فرهنگی

·        رئیس شورای اسلامی شهر تهران
 

با نگاهی به ترکیب هیات مدیره میتوان این سازمان را وابسته به جریانی خاص خطاب کرد ولی با مشاهده روسای سابق این سازمان متوجه می شویم رییس این سازمان همواره از افراد نزدیک به شهردار انتخاب می شود یعنی شهردار و رییس شورای شهر  می توانند با لابی های لازم در هیات امنا ریاست سازمان را از افراد نزدیک به جریان خود انتخاب کنند. 

اهمیت این سازمان زمانی مشخص می شود که بدانیم فرهنگسراها، پردیس های سینمایی ، موزه ها، نگارخانه ها و کتابخانه های شهر تهران همگی زیر نظر این سازمان اداره می شوند، یعنی با قاطعیت می توان گفت سیاست گذاری های حوزه فرهنگی شهر توسط این سازمان انجام می شود .

در انتخابات ۲۹ اردیبهشت شهروندان تهرانی با حضور میلیونی خود در پای صندوق های رای به مدیریت فعلی شهر تهران نه گفتند و خواستار تغییراتی  شدند که تغییرات روند فرهنگی شهر هم جزئی از این خواسته است.

حال باید دید در آینده نزدیک شهردار تهران و شورای شهر تهران چه تلاشی در راستای شنیده شدن صدای مردم خواهند کرد که هدایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به سمت اصلاح و اعتدال  می تواند قدم بسیار مثبتی در این راه باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی