به گزارش هفت روز خبر به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، برخی اخبار مهم حوزه نفت در هفته گذشته به شرح زیر است:

 

توتال قرارداد را فسخ کند باید غرامت پرداخت کند

بهروز نعمتی،سخنگوی هیئت رییسه مجلسبا اشاره به برخی اخبار منتشر شده به نقل از مدیرعامل توتال مبنی بر احتمال بازبینی در قرارداد توسعه فاز ١١ پارس جنوبی، گفت: قرارداد، منعقد شده و بر اساس صحبتهایی که با وزیر نفت صورت گرفته در حال طی کردن فرآیند اجرا است.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه این قرارداد و سایر قراردادهای نفتی در قالب IPC است، تضامین لازم از شرکت‌های سرمایه‌گذاری اخذ می‌شود.

وی با بیان اینکه هرگونه شرایطی که توتال دارد باید منطبق بر IPC باشد، ادامه داد: اگر توتال بخواهد قرارداد را فسخ کند، باید بر اساس الگوی جدید قراردادهای نفتی غرامت پرداخت کند.

نعمتی در پایان، تصریح کرد: مطمئن باشید که توتال نمی رود و قرارداد را ترک نمی‌کند.

 منبع: خانه ملت

 

ثبت نام بیش از ٨ هزارنفر در آزمون استخدامی نفت

تاکنون ٨۰۰۰ نفر داوطلب واجد شرایط از زمان آغاز ثبت نام آزمون استخدامی نفت در سال ٩۶، مشخصات خود را در سامانه ثبت نام آزمون ثبت کردند.پیش بینی می شود، بیش از ١۰۰ هزار نفر از واجدین شرایط در سراسر کشور ، در این آزمون استخدامی شرکت نمایند ، که اکثر شرکت کنندگان از میان فارغ التحصیلان دانشگاهها باشند.

 منبع: نفت آنلاین

 

صادرات اولین محموله LNG ایران تا پایان ۲۰۱۸

موسسه بی ام آی ریسرچ اعلام کرد، ایران احتمالا اولین محموله ال ان جی خود را در پایان سال ۲۰۱۸ صادر خواهد کرد.پس از آنکه یک شرکت مشترک متعلق به شرکت پالایش گاز خارگ ایران و شرکت هلما وینتج مذاکرات با شرکت بلژیکی اکسمار برای اجاره کشتی تولید ال ان جی این شرکت را آغاز کرده، موسسه بی ام آی ریسرچ اعلام کرد، ایران احتمالا اولین محموله ال ان جی خود را در پایان سال ۲۰۱۸ صادر خواهد کرد.

این شرکت مشترک قبلا قراردادی با شرکت ملی نفت ایران برای تامین خوراک اولیه این کشتی که ظرفیت تولید ۵۰۰ هزارتن ال ان جی را دارد منعقد کرده است. شرکت مذکور همچنین مسئول ذخیره سازی و انتقال محموله های ال ان جی تولیدی آینده ایران است.

ارزش این پروژه ۶۰۰ میلیون دلار است و به گفته تحلیلگران بی ام آی ریسرچ هرچند حجم این پروژه قابل توجه نیست، اما یک دستاورد تاکتیکی به شمار می رود زیرا به ایران اجازه می دهد تا روابط خود با شرکایش در اروپا و آسیا را تعمیق بخشد و پایه ای اولیه برای تجارت پرسود صادرات ال ان جی ایجاد نماید.

در یادداشت بی ام آی آمده است: «ایران یکی از سریعترین گزینه ها را برای به کارگیری این کشتی تولید ال ان جی که در حال حاضر بیکار است ارائه می دهد…این کشتی برای فرآوری گاز طبیعی با متان ۹۷.۶ درصد ساخته شده است. هرچند گاز تولید شده از میدان پارس جنوبی بسیار خیس تر است و گازهای مایع و میعانات بیشتری در آن وجود دارد، اما متان گازهای مشتعل در پروژه های فراساحلی نزدیک پارس جنوبی با میزان متان مورد نظر همخوانی دارد.»

اهداف بلندپروازانه ایران در زمینه ال ان جی به سال های گذشته بر می گردد. ایران در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی طرح هایی برای توسعه تولید ال ان جی داشت. اما تحریم های غرب مانع از اجرایی شدن این طرح ها شد. اکنون که تحریم ها برداشته شده است، به شرطی که مجددا تحریم های جدید علیه تهران به اجرا گذاشته نشود، این کشور به فن آوری غربی استخراج نفت و گاز دسترسی پیدا کرده و با شرکت های مختلف از جمله توتال فرانسه قراردادی را به امضا رسانده است.

 منبع: انرژی امروز

 

انتقاد تند مدیرعامل بی‌پی از سیاستمداران حوزه انرژی

باب دادلی، مدیرعامل شرکت بی‌پی، تمرکز بیش از حد و غیرواقعی برخی از سیاستمداران برای روی آوردن به انرژی‌های تجدید پذیر و استفاده از آن به عنوان چاره‌ای برای حل مشکلات انرژی در جهان انتقاد کرد.

دادلی در کنفرانس بین‌المللی نفت ابوظبی (ADIPEC) گفت: «ما در صنعت نفت و گاز هستیم، بنابراین ما مجاز به داشتن یک دیدگاه نیستیم اما به لحاظ سیاسی بهتر است که ما برخی از واقعیت‌ها را به آنها بگوییم و واقعیت این است که سیاستمداران یا برخی از مقامات سیاسی نیاز به تحصیل بیشتر یا رفتار صادقانه‌تر دارند.»

این صحبت‌ها در یک پنل با عنوان «رهبران کسب و کار جهانی» مطرح شد که در این پنل برخی از مدیران اجرایی شرکت‌های چندملیتی نفت و گاز نیز حضور داشتند.

مدیران حاضر در این کنفرانس در مورد موضوعاتی چون چالش‌های تغییر چشم‌انداز انرژی، فشار برای محدود کردن انتشار کربن و رفع نیازهای انرژی جهان بحث و گفتگو کردند. یکی از موضوعات مشترک مطرح شده میان سیاستمداران کشورهای توسعه یافته جهان، تعیین یک هدف خاص در مورد تغییرات آب و هوایی کره زمین بود که مدیران اجرایی نفت اغلب این اقدامات را ناسازگار با  توسعه و تأمین انرژی مورد نیاز جهان عنوان کردند.

دادلی تأکید کرد: « هیچ‌گونه رشد انرژی در اروپا وجود نخواهد داشت، در آمریکای شمالی نیز رشد انرژی وجود نخواهد داشت اما بیش از ۲ میلیارد نفر دیگر در این سیاره وجود دارند که در این مناطق نیستند. در واقع می توان گفت که ۱٫۴ میلیارد نفر دسترسی به برق ندارند و بیش از ۱ میلیارد نفر حتی دسترسی به سوخت برای پخت‌وپز ندارند. اغلب سیاستمداران ما برای انتخاباتی که در ۱۸ ماه آینده برگزار می‌شود تلاش می‌کنند و در حال دادن وعده‌های غیرعملی و وضع قوانینی هستند که بیشتر آنها غیرممکن است.» در واقع، چشم‌انداز اوپک از انرژی جهان برای سال ۲۰۴۰ به‌گونه‌ای است که وابستگی شدیدی به کشورهای در حال توسعه، به ویژه چین و هند دیده می‌شود و این آمار بر اساس برآوردهای جمعیتی رو به رشد این کشورها صورت گرفته است.

تان سری وان زولکیفلی، مدیرعامل شرکت چندملیتی پتروناس مالزی نیز با حضور در این پنل، اعلام کرد «طبق پیش‌بینی‌های این شرکت، نفت و گاز برای ۲۰ سال آینده هم حدود ۴۵ تا ۵۳ درصد از ترکیب انرژی جهان را تشکیل می‌دهد.»

مدیرعامل پتروناس گفت: «هنوز هم وابستگی شدیدی به نفت و گاز وجود دارد و به همین دلیل فکر می‌کنیم که نفت و گاز همچنان مرکز اصلی تجارت ما باقی خواهد ماند و البته انرژی‌های جدید را فراموش نمی‌کنیم.»

پاتریک پویانه، مدیرعامل اجرایی شرکت توتال نیز نظرات این شرکت را مطرح کرد و با اشاره به توافق‌نامه پیمان آب و هوایی پاریس در مورد نگه داشتن میزان افزایش دما کمتر از ۲ درصد در قرن کنونی، گفت : «من فکر می‌کنم در تمام این صحبت‌ها چیزی اشتباه به نظر می‌رسد، زیرا ما بر اساس نوعی توافق تحت کنترل قرار می‌گیریم.»

پویانه ادامه داد: «درکشورهای توسعه یافته ما بیش از حد تحت تأثیر چشم‌انداز کشورها قرار گرفته‌ایم، اما هنگامی که به کشورهای در حال ظهور برمی‌گردید، این بحث منصفانه نیست. این کشورها کاملاً برای انرژی تلاش می‌کنند، زیرا این امر برای توسعه اقتصادی و اجتماعی این کشورها ضروری است. ما در جهان غرب اشتباه کرده‌ایم در حالی که معتقدیم در مورد همه چیز درست می‌گوییم اما در واقعیت در زمینه انرژی آنها بسیار واقع‌گراتر و عمل‌گراتر از ما هستند.»

وی در ادامه گفت: «ما باید عمل‌گرایانه رفتار کنیم و نباید به‌گونه‌ای رفتار کنیم که گویی قرار است به همه درس بدهیم. از آنجایی که ما در جهان انرژی هستیم، ما باید به سیاستمداران کمک کنیم تا با واقعیت مواجه شوند اما آنها نباید به دلیل اینکه ما در حوزه نفت و گاز فعالیت می‌کنیم، ما را متهم کنند و این واقعیت‌ها را نپذیرند. من بسیار افتخار می‌کنم که در صنعت نفت و گاز باشم.»

مدیرعامل توتال گفت : «البته ما نیز در انرژی‌های جدید سرمایه گذاری می‌کنیم و با این کار می‌توانیم به واقعیت اقتصادی برسیم.»

طبق گزارش اوپک از چشم‌انداز نفت جهان در سال ۲۰۱۷، این سازمان انتظار دارد تا سال ۲۰۴۰ بیش از نیمی از نیازهای جهانی انرژی را نفت و گاز تأمین کند.

آژانس بین‌المللی انرژی نیز گزارش مشابهی را ارائه داده و در آن اعلام کرده است که مصرف و تقاضای نفت، به رغم تنوع انرژی موجود، تا سال ۲۰۴۰ ادامه خواهد یافت.

 منبع: نفت خبر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی