باشگاه خبرنگاران: علیرضا مهاجر مجری طرح دانه های روغنی با اشاره به آخرین وضعیت سطح زیر کشت کلزا در سال زراعی جدید ۹۶-۹۷ اظهار کرد: براساس آخرین آمار تا کنون ۱۵۰ هزار هکتار کلزا کشت شده که در صورت وضعیت مناسب بارش ، این رقم به ۲۲۰ هزار هکتار افزایش خواهد یافت.

وی از آغاز برداشت سویا خبر داد و گفت: بازرگانی دولتی به عنوان مباشر، اقدام به خرید تضمینی این محصول کرده و بخشی از مطالبات آن را به حساب کشاورزان واریز کرده است.

مهاجر با بیان اینکه برداشت گلرنگ،آفتابگردان و کلزا به پایان رسیده است، افزود: مجموع ارزش دانه های روغنی خریداری شده حدود ۶۵۰ میلیارد تومان بوده که وجه آن به طور کامل پرداخت شده است.

به گفته مجری طرح دانه های روغنی، تولید کلزا نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲٫۵ برابر و گلرنگ و آفتابگردان ۴۰ درصد رشد داشته است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اقدامات اساسی وزارتخانه درجهت افزایش بهره وری تولید دانه های روغنی در سال زراعی ۹۶-۹۷ بیان کرد: تدارک ۱۷۰۰ دستگاه کارنده مخصوص کلزا، اخذ تسهیلات ۳ میلیون تومانی به کشاورزان، استفاده از کارشناسان داخلی و خارجی، خرید تضمینی و پرداخت به موقع مطالبات و پرداخت یارانه جهت خرید بذور، از جمله برنامه حمایتی وزارتخانه در جهت افزایش تولید دانه های روغنی به شمار میآید.
غرامت کلزاکاران به زودی پرداخت می شود

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به عدم پرداخت خسارت بیمه کلزا کاران تصریح کرد: صندوق بیمه، به دلیل سرمای غیر مترقبه سال زراعی گذشته، بدهی زیادی به کشاورزان دارد که دولت جهت تسریع در پرداخت غرامت باید به این صندوق پول بدهد تا آنان بتوانند بدهی کشاورزان را تسویه کنند.

این مقام مسوول ادامه داد: براساس پیگیری های صورت گرفته، مسوولان صندوق بیمه اعلام کردند که بزودی غرامت کلزاکاران تسویه می شود.

انتقاد از سرانه مصرف بالای روغن در کشور

مهاجر با انتقاد از این مسئله که روغن، جز کالاهای اساسی سبد خانوار به شمار می رود، اظهار کرد: اخذ یارانه به منظور افزایش سرانه مصرف روغن، امری نادرست بوده چرا که بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی ناشی از مصرف زیاد نمک و روغن است، از این رو اخذ یارانه به روغن به منظور افزایش سرانه مصرف صحیح نیست.

مجری طرح دانه های روغنی، با اشاره به مشکلات پیرامون روغن به عنوان یکی از کالاهای اساسی سبد خانوار افزود:استفاده از ارز دولتی برای واردات روغن موجب شده که قیمت تمام شده واردات، ارزان تر از داخل تمام شود که درنهایت، این امر اشتیاق افراد به جای خرید محصول داخلی را به سمت و سوی واردات سوق داده است.

مهاجر با اشاره به اینکه سرانه مصرف روغن در دنیا ۱۲ کیلو بوده است، تصریح کرد: براساس آخرین برآوردها سرانه مصرف روغن در کشور حدود ۲۰ کیلو است که خروج روغن از سبد کالای اساسی، یکی از راهکارهای مناسب جهت کنترل مصرف به شمار می رود.

برچسب ها : ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی