به گزارش هفت روز خبر به نقل از خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ نشست خبری یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی با حضور سیدمجتبی علوی دبیر یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی، احسان شیعه مدیر شبکه سیما، جواد مهدوی قائم مقام دبیر و عضو شورای سیاستگذاری جشنواره، محمد مختاری دبیر عکس، مژگان زرگر، رضا میر محرابی مدیران اجرایی این دوره از جشنواره و اصحاب رسانه شنبه ۲۳ دی ماه در کمیته ملی المپیک برگزار شد.

در این نشست خبری احسان شیعه مدیر شبکه ورزش سیما با اشاره به اینکه یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی نسبت به سال های گذشته از رشد خوبی برخوردار بوده است اظهار داشت: این رشد نشان دهنده این است که این جشنواره مسیر خود را به خوبی طی کرده است و راه رسیدن به شکوفایی را شروع کرده است.

شیعه با بیان اینکه فراخوان این جشنواره در رشته های مختلف ورزشی از جمله فیلم، برنامه های تلویزیوتی و عکس از شهریور ماه امسال آغاز و  به دلیل استقبال هنرمندان داخلی و کشورهای خارجی تا ۵ آذر ماه امسال تمدید شد.

مدیر شبکه ورزش سیما این جشنواره را به دلیل بین المللی بودن آن دارای اعتبار ویژه ای خواند و عنوان کرد: این جشنواره در یک حوزه تخصصی برگزار می شود که اساسا یک ژانر استاندارد و شناخته شده بین المللی در سینمای دنیا است، به این معنی که کشور ما ابداع کننده و مخترع ژانر فیلمسازی ورزشی در دنیا نیست بلکه سینمای ورزشی به عنوان یک گونه سینمایی در کل دنیا شناخته شده است.

وی در ادامه با اشاره به یکی دیگر از ویژگی های ین جشنواره گفت: ممکن است جشنواره های مختلفی در رشته های مختلف بر طبق سلیقه یا سیاستگذاری یک سازمان یا نهاد برگزار شود ولی این جشنواره به دلیل اینکه صنعت فیلم ورزشی در دنیا شناخته شده و معتبر است این جشنواره هم معتبر است.

 

شیعه ادامه داد: وقتی در کل دنیا در حوزه برنامه سازی تلویزیونی قصد دارند یک تکنولوژی مهم فنی را به مردم نشان دهند اولین تست آن در حوزه مسابقات ورزشی انجام می شود، یعنی شرکت های مختلف ورزشی سخت افزار تلویزیونی دنیا تجهیزات خود را برای پوشش مسابقات فدراسیون ورزش طراحی می کنند. پیشرفت های ملی معمولا برای پوشش مسابقات تلویزیونی در رشته های مختلف ورزشی ایجاد می شود و بعد به دیگر رشته های هنری سینما و تلویزیون سرایت می کند.

مدیر شبکه ورزش سیما همچنین این جشنواره را از این جهت که بین الملی است و ر کل دنیا برگزار می شود ویژه دانست و توضیح داد: ایران جزو ۱۶کشوری  است که جشنواره جشنواره فیلم های ورزشی را به صورت منظقه ای برگزار می کند و تعدادی از کشورهای منطقه در آسیا و اروپا تحت پوشش این جشنواره قرار دارند که می بایست آثار خود را برای این جشنواره ارسال و مورددبعد از داوری در ایران، برگزیدگان این جشنواره به جشنواره میلان که هر ساله برگزار می شود معرفی می شوند و افرادی که آثار خود را به این جشنواره ارسال می کنند می دانند که آثار آنها در یک میدان جهانی مورد بررسی قرار می گیرد و از این جهت است که جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی ویژه محسوب می شود.

در ادامه این نشست خبری سید مجتبی علوی دبیر یازدهمین جشنواره فیلم های ورزشی از تاریخ برگزاری و اختتامیه این جشنواره خبر داد و گفت: یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی با حضور فیلمسازان و عکاسان ۲۴ کشور دنیا همراه با چهارمین جشنواره عکس از تاریخ ۲۵ الی ۲۷ دی ماه در سینما فلسطین و مراسم اختتامیه این جشنواره ۲۸ دی ماه در هتل المپیک برگزار می شود.

علوی با بیان اینکه بخش عمده ای از  693 فیلمی که به این جشنواره رسیده است به فیلم های خارجی که حدود ۴۰۰ فیلم است اختصاص دارد  بیان کرد: این آثار از بین ۲۳ کشور در غرب آسیا، آسیای میانه شمال آفریقا که در حوزه ما است اختصاص دارد و به خاطر احترام به عکاسان حوزه ورزش بخش عکس از کل دنیا به این دوره از جشنواره اضافه شد و برای اولین بار به صورت کاملا حقیقی از بین ۴۴ کشور دنیا آثار بدیع و متنوعی از ۳۷۶ هنرمند عکاس و حدود ۱۸۰۰ عکس شرکت داشته است که این آثار توسط ۴ داور داخلی بررسی شده است.

وی همچنین ادامه داد: بعد از بازبینی هیئت انتخاب این جشنواره ۱۲ کشور از بین ۱۶ کشور و ۸۹ فیلم شامل ۱۰ فیلم سینمایی، ۱۰ فیلم بلند و ۳۵ مستند و ۱۲ فیلم داستانی کوتاه، ۹ برنامه تلویزیونی، ۵ انیمیشن و ۷ تیزر به بخش رقابتی این جشنواره راه یافت که از دوشنبه ۲۷ دی ماه از ۱۰ صبح الی ۱۰ شب در سینما فلسطین به نمایش گذاشته می شوند و همچنین در این جشنواره ۵ بخش شامل المپیک، پارالمپیک، سبک زندگی فعال، مبارزه با مواد مخدر، سلامتی و تندرستی که شامل ورزش همگانی است که این بخش توسط هیئت داوران را به صورت مجزا داوری می شوند.

دبیر یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی از مراسم بزرگداشت ۲ پیشکسوت در این جشنواره خبر داد و در پایان اظهار داشت: بزرگداشت داریوش ارجمند چهره فریخته سینما، پژوهشگر و علاقمند در حوزه ورزشی که به عنوان نمادی از فُتوت است و بخشی از امور این جشنواره را بر عهده داشته است و همچنین بزرگداشت از یونس علیشیری عکاس پیشکسوت در این جشنواره برگزار می شود.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی