به گزارش هفت روز خبر ، این کتاب که به «بررسی تاریخ و زمینه های شکل گیری تئاتر و سینما در ایران و جهان» پرداخته، در ۱۲ فصل تنظیم شده است. هم چنین در نگارش و تدوین آن، تلاش شده آن دسته از مطالبی که بیش از سایر موارد با فرهنگ ارتباط وثیق و مستقیم دارند، مورد اشاره قرار گیرند.

در معرفی این اثر – به ویژه درباره تئاتر- این چنین آمده است: «حجم مطالب مرتبط با تاریخ تئاتر در ایران و گستردگی و تنوع این موضوع در سراسر ایران، بسیار مهم بود؛ به شکلی که هر شهر و روستایی برای خود، گونه ای از نمایش های طبیعی یا رسمی را داشت که در قالب آداب و رسوم، گاه هنوز نیز اجرا می شود. شاید به عنوان یک کار فرهنگی لازم باشد که هنرهای آیینی و نمایش ایران به صورت استانی بررسی شده و برای هر منطقه ایران، کتابی مجزا پیرامون نمایش و آیین های سنتی آن  منطقه پیش بینی شود. هم چنین تنوع آیین ها و نمایش های ایران در مقایسه با سایر کشورها بی نظیر است».

در فصل اول کتاب با عنوان «تئاتر در جهان» ضمن اشاره هایی به خاستگاه های تئاتر در نقاط مختلف جهان، به صورت مجزا به بیان ریشه ها و خاستگاه های هنرهای نمایش در ادوار مختلف تاریخ در نقاط و کشورهای متعدد پرداخته شده است. فصل دوم کتاب به معرفی «انواع نمایش های ایرانی و برخی آیین های مربوط به تقلید» و فصل سوم نیز به معرفی «برخی آیین های مربوط به عزاداری محرم» اختصاص یافته است. در فصل چهارم موضوع «رقص ها و حرکات فیزیکی و نمایشی» و در فصل پنجم موضوع «برخی آیین های مربوط به سوگ در ایران» مورد توجه قرار گرفته است. فصل ششم کتاب به معرفی انواع «نمایش های فردی» از جمله معرکه گیری، نظم خوانی، شاهنامه خوانی، نقالی و دیگر نمایش های فردی اختصاص یافته است. فصل هفتم دربرگیرنده معرفی انواع «بازی های متداول در ایران» و فصول هشتم و نهم کتاب نیز شامل «هنرهای نمایشی مرتبط با اقوام و مناسبت های ملی- محلی» و «تئاتر نمایشی» است.

در فصل دهم کتاب، «تاریخ سینما در جهان»؛ در فصل یازدهم «تاریخ سینما در ایران» و در فصل پایانی کتاب نیز موضوع «مباحث علمی مرتبط با سینما» مطرح شده است.

دکتر فائزه تقی پور دانش آموخته دوره دکتری علوم ارتباطات و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان است که تا پیش از این، کتاب هایی هم چون «واکاوی های شبکه های اجتماعی مجازی» (با عباس زمانی) و «مطالعه قوم نگارانه فرهنگ نامگذاری» (با نگین فروغی) را به بازار نشر عرضه کرده است.

کتاب «تئاتر و سینما در ایران و جهان» را انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه به بهای ۳۶۰ هزار ریال منتشر کرده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی