به گزارش هفت روز خبر به نقل از گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، دو فیلم «ملاقات» و «باغچه خشک خانه‌مان سبز است» امشب ۳۰ ام دی ماه، روی آنتن شبکه مستند خواهند رفت.

 

هرکس به طریقی دل ما می‌شکند

 

محمد باقر سیدی، کارگردان مستند «ملاقات» درباره این مستند گفت: رباعی «هرکس به طریقی دل ما می‌شکند» تقریبا در ذهن همه ما هست و آن را به شکل ضرب‌المثل و … استفاده می‌کنیم، اما کمتر کسی می‌داند که شاعر این رباعی کیست. اکثر ما فکر می‌کنیم که شاعر این شعر از قدمای شعر فارسی است ولی خب این گونه نیست. برای من دغدغه شد که شاعر این شعر ماندگار را به مردم معرفی کنم و در یک فیلم، زندگی او را به تصویر بکشم.

سیدی در ادامه تشریح کرد: شاعر این رباعی، فردی به نام خانم ناهید یوسفی از اهالی شهرستان تنکابن است. ما ایشان را پیدا کردیم و به سراغشان رفتیم. خانم یوسفی، حدود ده جلد کتاب شعر به چاپ رسانده‌اند و شاعر باسابقه‌ای هستند ولی تا به امروز بسیار ناشناس بوده‌اند.

وی افزود: ما در این مستند به سراغ مردم و شعرای مشهور کشور رفته‌ایم و با آنها درمورد این شعر و شاعر آن مصاحبه کرده‌ایم و سپس به سراغ خود خانم یوسفی رفته‌ایم و زندگی ایشان را به تصویر کشیده‌ایم.

 

عاشقانه‌ای به سبک کهنسالی

حسین نارمنجی، کارگردان مستند «باغچه خشک خانه‌مان سبز است» درباره این مستند گفت: این مستند، روایت زندگی عاشقانه‌ی یک زوج کهنسال است که یکی از آنها به خاطر مشکلات کهولت سن، رفتاری کودکانه از خود نشان می‌دهد. تمام دغدغه و ترس این فرد، این است که تنها بشود و همین داستان، نیاز او به توجه اطرافیان را بیشتر می‌کند.

وی افزود: چیزی که خیلی توجه من را به خود جلب کرد و باعث شد که به سراغ این سوژه بروم، رابطه عاشقانه این زوج کهنسال بود. برای من سوال است که چرا در وقت سالخوردگی، ما آدم‌ها تنها می‌شویم و اطرافیان خود را از دست می‌دهیم. این عدم توجه بود که سعی کردم در این مستند به تصویر بکشم.

مستندهای «باغچه خشک خانه‌مان سبز است» و «ملاقات» امشب ۳۰ ام دی ماه، ساعت بیست در قالب برنامه تلویزیونی جشنواره مستند روی آنتن شبکه مستند خواهند رفت. 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی