13 اشتباه رایج حوزه تکنولوژی بلاک چین که باید درباره آن بدانید!!
13 اشتباه رایج حوزه تکنولوژی بلاک چین که باید درباره آن بدانید!!

[ad_1] به گزارش هفت روز خبر : با ورود هر تکنولوژی جدید، برخی باورها در مورد آن به وجود می آیند که گاهی اوقات نادرست می باشند. در این مطلب نت نوشت قصد داریم اشتباه رایج در حوزه فناوری بلاک چین را معرفی کنیم. امروزه کمتر کسی است که با تکنولوژی blockchain خصوصا بارزترین نمود آن در […]

[ad_1]
به گزارش هفت روز خبر :

با ورود هر تکنولوژی جدید، برخی باورها در مورد آن به وجود می آیند که گاهی اوقات نادرست می باشند. در این مطلب نت نوشت قصد داریم اشتباه رایج در حوزه فناوری بلاک چین را معرفی کنیم. امروزه کمتر کسی است که با تکنولوژی blockchain خصوصا بارزترین نمود آن در جامعه یا همان بیت کوین آشنا نباشد.

آیینه تهران

بهترین تعریف blockchain این است که آن را به عنوان مجموعه ای از سوابق، یا فهرستی از تراکنش های معاملاتی امن (در حوزه مالی یا سایر حوزه ها) در نظر بگیرید. این فهرست به طور مرتب بین شبکه های رایانه ای به اشتراک گذاشته شده و در لحظه به روز رسانی می شود. به عبارت دیگر، این فهرست منحصر به فرد تراکنش ها، اساس بلاک چین را تشکیل می دهد.

در ادامه به ۱۳ اشتباه رایج در Blockchain می پردازیم:

اشتباه ۱٫ تنها یک blockchain منحصر به فرد وجود دارد!

بسیاری افراد فکر می کنند که تنها یک blockchain منحصر به فرد وجود دارد که در ارزهای دیجیتال نمود کرده است. اما واقعیت این است که بلاک چین های متعدد و با اهداف متفاوتی وجود دارند. آن ها می توانند اپن سورس و عمومی بوده و یا کاملا خصوصی باشند و توسط شرکت ها یا افراد راه اندازی شوند.

اشتباه ۲٫ بلاک چین تنها در مورد معاملات مالی است!

درست است که اولین نوع blockchain ها در مورد ارز دیجیتال بیت کوین مورد استفاده قرار گرفته اند، اما پتانسیل فناوری blockchain بسیار فراتر از حوزه پولی و مالی می باشد.

امروزه blockchain ها برای ارائه سرویس هایی در قراردادهای هوشمند، تشخیص هویت دیجیتال، ذخیره سازی ابری، سیستم های رای گیری دیجیتال و حتی ایمنی هواپیماها مورد استفاده قرار می گیرند. بلاک چین اهمیتی نمی دهد که تراکنش چه نوع داده هایی را انجام دهد، تنها مطمئن می شود که این کار به درستی انجام گیرد.
به همین دلیل بسیاری از مردم فکر می کنند که همه چیز در تراکنش های مالی خلاصه شود، شاید بیت کوین محبوب ترین بلاک چین ها باشد، اما تنها نوع آن نیست.

اشتباه ۳٫ blockchain و Bitcoin یک چیز اند!

همان طور که پیش از این گفته شد تصور غلط رایجی وجود دارد مبنی بر این که blockchain و Bitcoin یک چیز هستند. فناوری بلاک چین چیزی گسترده تر از ارزهای دیجیتالی می باشد و Bitcoin تنها اولین ارز دیجیتالی مبتنی بر فناوری بلاک چین است.

۱۳ اشتباه رایج حوزه تکنولوژی بلاک چین که باید درباره آن بدانیم!!

ارزهای دیجیتالی دیگری مبتنی بر blockchain نیز وجود دارند که Ethereum، Waves و Ripple چند نمونه از آنها می باشند. این تنها حوزه ارز دیجیتال این فناوری می باشد و بلاک چین در حوزه های متنوعی کاربردی است.

اشتباه ۴٫ بلاک چین کاملا امن و غیر قابل هک است!

تصور می شود که blockchain سدی نفوذ ناپذیر و با امنیت بالا برای قانون شکنان است. این امر می تواند هراس هک شدن، سرقت اطلاعات هویتی، کلاهبرداری و غیره را کاهش دهد.

با توجه به ماهیت بلاک چین، درست است که هر کسی که مایل به وارد شدن به آن است نمی تواند در ایجاد بلاک جدید تقلب کند و باید تغییراتی در پرونده هایی که در چندین کامپیوتر ذخیره شده اند ایجاد کند، یا از قدرت زیادی برای محاسبه شاخه ای جدید از بلاک ها استفاده نماید.

اما موارد آسیب پذیری در blockchain ها یا سیستم هایی مبتنی بر بلاک چین گزارش شده اند که امکان سوء استفاده از آن را تایید می کنند. در یک مورد Bitfinex وبگاه هنگ کنگی مبادله ارزهای دیجیتال مورد تهاجم هکرها قرار گرفت و ۶۵ میلیون دلار از دست داد، در اتفاقی دیگر یک سازمان مستقل غیرمتمرکز با نام DAO  هک شده و منجر به خسارت ۶۰ میلیون دلاری گردید. همچنین گروهی گمنام از هکرها، به نام ۵۱crew به بلاک چین های Shift و Krypton حمله کرده اند.

نکته مهم در مورد ارزهای دیجیتال این است که اگر کیف پولتان هک شود بازگرداندن آن بسیار دشوار است.
یکی از دلایلی که در فناوری بلاک چین تقلب های زیادی رخ می دهد شاید این باشد که این فناوری توسط بسیاری از طرفداران آن کاملا امن، غیر قابل هک و بی خطر معرفی شده است.

اشتباه ۵٫ blockchain ها رسوخ ناپذیر هستند!

همانطور که در مورد قبلی مطرح شد بلاک چین ها ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرند. Ethereum در پاسخ به هک شدن، راهکاری را برای معکوس کردن معاملات اجرایی کرده است؛ در این صورت ارز دیجیتال به دوبخش تقسیم می شود.

Bitcoin همچنین دارای آسیب پذیری به نام حمله ۵۱ درصدی است. هر کسی که بتواند ۵۱ درصد معادن ماینینگ را به دست بگیرد، میتواند کنترل ۴۹ درصد بیت کوین های باقی های مانده را نیز کنترل کند که البته نیازمند ظرفیت عظیمی از معادن شبکه Bitcoin می باشد.

با توجه به مشکلات گرد آوری این منابع و هزینه های مربوط به آن، بعید است که فرد یا گروهی بتواند آن را انجام دهد. با این حال، ممکن است یک دولت بتواند این کار را عملی کند. در مورد بلاک چین های منعطف تر، اگر همه شرکت کنندگان موافق باشند، می توان معاملات را معکوس کرد. این ویژگی در بلاک چین های خصوصی که به اجماع رسیدن در آن ها ساده تر است، مفید می باشد.

انگاره خدشه ناپذیری بلاک چین بیشتر ناشی از تفکرات جوامع کریپتو می باشد. اما باید به یاد داشته باشیم که کد ها، قانون های مصوب نیستند.

اشتباه ۶٫ blockchain مقرون به صرفه و ارزان است!

این مورد به عوامل مختلفی بستگی دارد. در حال حاضر blockchain ها هنوز برای اجرا به چندین سیستم مختلف نیاز دارند. هزینه های ماینینگ برخی از بلاک چین ها مانند Bitcoin، به اندازه مصرف برق یک کشور مستقل مانند آرژانتین است. پردازش این حجم اطلاعات، هزینه های زیادی مانند برق، نیروی انسانی و زیرساخت بر جهان تحمیل می کند.

به همین دلیل استخراج بیت کوین عمدتا در کشورهایی با توان الکتریکی ارزان، نیروی کار ارزان انجام می گیرد.

تا زمانی که راهکار هایی برای مصرف بهینه تر انرژی پیش بینی شود سخت است بگوییم که بلاک چین راه حلی مناسب در تمام برنامه ها و برای همه افراد است.

محبوبیت این فناوری احتمالا به دلیل این واقعیت است که هزینه ارسال پول از جایی از جهان به نقطه ای دیگر، با استفاده از بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال، نسبتا ارزان تر از انتقال پول به روش سنتی است.

اشتباه ۷٫ فقط شرکت های بزرگ می توانند از فناوری بلاک چین بهره گیرند!

این موضوع ممکن است ظاهرا در تضاد با نکته بالا باشد، اما هیچ چیز نمی تواند کاربران غیر تجاری یا شرکت های کوچک را برای استفاده از بلاک چین محدود سازد.

به عنوان مثال، شرکت Ascribe از بلاک چین در زمینه هنری و اعطای cryptographic ID استفاده می کند؛ شرکت UProov، از آن در زمینه عکسبرداری و زمانبندی ویدئو بهره می برد؛ شرکت Warranteer با استفاده از بلاک چین برای تأیید اعتبارات ضمانتی محصولات در صنعت خرده فروشی استفاده می کند.

شرکت Genecoin قصد دارد یک کپی از DNA را به عنوان back up در یک بلاک چین ذخیره کند و شرکت Filament، شرکتی مبتنی بر اینترنت اشیاء (IoT) است که برای ارسال و دریافت اطلاعات میان ابزار هوشمند از فناوری بلاک چین بهره می برد.

خوبی بلاک چین این است که می توان آن را با توجه به نیازهای کاربر مقیاس کرد. بنابراین طیف گسترده ای از افراد، گروه ها، کسب و کارها و کاربران می توانند از آن بهره مند شوند.

این پیش انگاره که بلاک چین ها فقط برای کسب و کارهای بزرگ می باشند ممکن است ناشی از این واقعیت باشد که بسیاری از شرکت های بزرگ در حال کار بر روی پروژه های عظیم مبتنی بر بلاک چین هستند و این ممکن است تصوری اشتباه ایجاد کند.

اشتباه ۸٫ می توان فایل های اکسل را در بلاک چین ذخیره کرد!

بسیاری از مردم معتقدند که ممکن است بتوان اسناد را در زنجیره ای از بلاک ها ذخیره کرد، اما در واقع blockchain ها تنها حاوی اطلاعاتی از یک سند خاص می باشند و به منظور ذخیره سازی اطلاعات و اسناد ایجاد نشده است.

همچنین اسناد و داده های تراکنش ها تنها توسط توسعه دهنده بلاک چین قابل دسترسی اند.

این پیش انگاره به احتمال زیاد ناشی از این واقعیت است که ذخیره سازی ابری غیر قابل لمس می باشد. در سیستم ابری، هیچ درایوی برای ذخیره سازی اطلاعات وجود ندارد، همچنین هیچ دستگاه ذخیره سازی فیزیکی برای انجام معاملات و ذخیره اسناد بلاک چین وجود ندارد و تنها اطلاعات محدودی در بلاک ها ذخیره می شوند. بنابراین، اسناد را نمی توان در بلاک چین ذخیره کرد.

اشتباه ۹٫ همه بلاک چین ها عمومی هستند!

این درست است که برخی از شناخته شده ترین بلاک چین ها عمومی هستند. با این حال، بلاک چین ها می توانند عمومی، خصوصی یا نیمه عمومی باشند. حتی ممکن است یک بلوک خصوصی به یک بلوک عمومی متصل باشد.

تفاوت اساسی بین بلاک چین عمومی و خصوصی  مختص کاربرانی است که به آن دسترسی دارند. به عنوان مثال، Bitcoin یک بلوک چین عمومی است، در حالی که Corda کاملا خصوصی است و توسط کنسرسیوم R3 توسعه یافته است.

این پیش انگاره که تمام بلوک چین ها عمومی هستند، احتمالا به خاطر شهرت بلاکچین هایی مبتنی بر ارزهای دیجیتال است که عمدتا عمومی هستند.

اشتباه ۱۰٫ فقط جنایتکاران از blockchain استفاده می کنند!

بلاک چین و به نوبه خود Bitcoin، ارزی محبوب برای فروشندگان مواد مخدر آنلاین و موارد غیر قانونی از این دست می باشند. همچنین این ارز در تعدادی از حملات باجگیری سایبری مورد استفاده قرار گرفته است.

با این حال، Bitcoin و دیگر ارزهای رمزنگاری شده به دلایل کاملا قانونی نظیر شفافیت و عدم امکان ایجاد رخنه در آن مورد استفاده قرار می گیرند. بیت کوین یک رکورد عمومی از هر معامله ای که در آن رخ می دهد، نمایش می دهد، بنابراین شاید بهترین ارز برای استفاده برای فعالیت های جنایی نباشد. احتمالا بهتر است فقط از پول نقد برای چنین اهدافی استفاده شود که به هیچ عنوان قابل پیگیری نیست. البته قصد نداریم شما را به انجام کارهای غیرقانونی تشویق کنیم!

ضروری است که به یاد بیاوریم که مانند دیگر ارزها بیت کوین تنها یک روش مبادله مالی است. این اشتباه عمدتا به دلیل جنجال های رسانه ای در مورد استفاده جنایت کاران از بیت کوین در پرونده های جنایی اتفاق می افتد.

اشتباه ۱۱٫ قراردادهای هوشمند شبیه به قراردادهای حقوقی می باشند!

در قراردادهای هوشمند هنگامی که شرط خاصی برآورده می شود به تبع آن اقدامات خاصی انجام می گیرد. یک قرارداد هوشمند شامل جنبه قانونی قرارداد و طبعات حقوقی آن نمی باشد. با این حال، آنها می توانند در اثبات مواردی در بررسی های قانونی مورد استفاده قرار گیرند. قرارداد هوشمند یک قرارداد قانونی نیست، بلکه بیشتر یک ابزار است.

سوء برداشت در مورد وزن قانونی قراردادهای هوشمند، بدون شک، هنگام استفاده از کلمه “قرارداد” حاصل می شود.

اشتباه ۱۲٫ blockchain حریم خصوصی شما را از بین می برد!

در مورد blockchain های عمومی، تصور غلطی وجود دارد که تمام جزئیات معاملات شما در دسترس عموم قرار می گیرد و هیچ حریم خصوصی وجود ندارد.

باید توجه کرد که تنها جنبه تراکنش ها که در معرض عموم قرار می گیرند، تنها مقدار معامله و تابع hash آن می باشد( کدی شامل جزئیات تراکنش که از یک تابع cryptographic مشتق شده است).

این مسئله را با موسسه مالی خود مقایسه کنید که احتمالا تمام اطلاعات شخصی شما را از نام و آدرس تان گرفته تا تاریخچه زندگی خانوادگی تان در اختیار دارند. آنها احتمالا درباره الگوهای هزینه، دارایی ها و بدهی های شما بیشتر از آنچه فکر می کنید می دانند.

کلمه “public” در بلاک چین های عمومی، احتمالا دلیل رواج این باور غلط است.

اشتباه ۱۳٫ بلاک چین پدیده ای زودگذر می باشد!

طبق گزارش سایمون کوشلی کارشناس PriceWaterHouseCoopers، در گزارش ۹ ماهه پیش از نوامبر خود در سال ۲۰۱۶، در حدود ۱٫۴ میلیارد دلار در تکنولوژی بلاک چین سرمایه گذاری صورت گرفته است.

عنوان کردن این موضوع که فناوری بلاک چین پدیده ای زودگذر است، نادرست می باشد. تکنولوژی بلاک چین در حال تکامل است و پتانسیل های آن هنوز کاملا آشکار نشده است، اما در مسیر درستی قرار دارد.

اسطوره ای که عنوان می کند بلاک چین صرفا پدیده ای زودگذر است قابل درک می باشد. ظهور تکنولوژی های جدید، احتمالات زیادی را ممکن کرده است. ما پیش از این عصر مسافرت های فضایی، عصر تکنولوژی هسته ای و عصر جولان فضای مجازی را تجربه کرده ایم و اکنون در دوره انقلاب بلاک چین ها زندگی می کنیم.

منبع: thenextweb

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید

پاوو

[ad_2]

منبع